6 faktów o jeżach, które warto poznać z okazji ich święta

Na ziemi pojawiły się prawie 60 milionów lat temu. I mogą wkrótce zniknąć! Te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Naukowcy szacują, że do 2025 roku na świecie może już nie być jeży dziko żyjących. Dzień Jeża jest bardzo dobrą okazją do tego, aby dowiedzieć się jak pomóc tym zwierzętom.

Żeby zadbać o komfort jego “drzemki” warto jesienią przygotować mu nieco miejsca w ogródku. Sterta liści pod drzewem, lub wśród krzewów, z dala od wścibskich psich nosów to wszystko, czego jeżowi potrzeba, aby mógł zamieszkać. Ma on jednak jeszcze inne problemy: co noc przemierza około 2-3 km w poszukiwaniu pokarmu. Podczas tej wędrówki jest narażony na ataki psów i śmierć pod kołami samochodów… Jeże są zagrożone i to bardzo! Naukowcy szacują, że do 2025 roku może już nie być na świecie jeży dziko żyjących – podkreśla Katarzyna Walowska z wrocławskiego zoo.

6 faktów o jeżach, które warto znać

 1. Jest ich coraz mniej
  Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki.
 2. To pożyteczne zwierzęta
  Jeże zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.
 3. Kochają wolność
  Jeży nie wolno więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.
 4. Zapadają w sen zimowy
  W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.
 5. Potrzebują schronienia na zimę
  Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.
 6. Potrzebują ludzkiej pomocy
  Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

Ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. Stąd też akcja “Kup deskę” Fundacji Ekologicznej ARKA. Koszt deski to dwa złote. Informacje jak pomagać znajdziecie na stronie Kupdeske.pl

Samemu też można zbudować domek dla jeża. Zobaczcie filmik.

Zabił młotkiem dwa jeże. Powód szokuje

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło kupdeske.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *