Czarną owcą być, czyli o sztuce bycia sobą

Bycie “czarną owcą” kojarzy się głównie z byciem kimś odmiennym, niepasującym do grupy. Już w XIII w. na to miano zasłużyli sobie francuscy separatyści należący do ruchu religijnego zwanego katarami. A co pojawia się w Twojej głowie, gdy słyszysz określenie ,,czarna owca’’? I co ta przysłowiowa “czarna owca” ma wspólnego z byciem sobą?

Marka wina Le Grand Noir postanowiła przyjrzeć się bliżej odczuciu Polaków na ten temat. Z badania przeprowadzonego w tym roku wynika, że większość ankietowanych zdecydowałaby się na realizację swojego celu, nawet jeśli konsekwencją tego miałoby być zostanie czarną owcą.

Bycie czarną owcą kojarzy się głównie z byciem kimś odmiennym, niepasującym do grupy. Już w XIII w. na to miano zasłużyli sobie francuscy separatyści należący do ruchu religijnego zwanego katarami. Mimo, iż okrzyknięto ich ,,czarnymi owcami chrześcijaństwa’’ to głoszone przez nich poglądy wcale nie były złe. Wzywali m.in. do zapewnienia równość kobiet i mężczyzn, ubóstwa kleru oraz pozbycia się bogactw przez biskupów i arcybiskupów. Nie bali się grożącego im niebezpieczeństwa oraz byli wierni swoim poglądom. Czarnymi owcami nazwani zostali ze względu na czarne opończe, które nosili. Na terenach, na których działali obecnie uprawiane jest wino Le Grand Noir, a jego twórcy, Robert Joseph i Hugh Ryman, nazywani są właśnie ,,czarnymi owcami’’ świata winiarskiego.

Być jak katarowie

Marka wina Le Grand Noir przeprowadziła badania [1], w których zapytała Polaków m. in. o to, co według nich oznacza określenie „bycie sobą”? Najczęściej udzielaną odpowiedzią było „Być takim jakim się jest naprawdę”. Wszyscy wiemy, że często nie jest to łatwe. Wymaga od nas dużej determinacji i parcia naprzód pomimo często przykrych słów płynących od naszego otoczenia. Nieraz wymaga to od nas aktów odwagi, wyłamania się z grupy.

Inny niż wszyscy

Czy jest ktoś kto nigdy nie czuł się inny, niezrozumiany? Taka właśnie jest czarna owca. Wśród Polaków pojęcie to odbierane jest głównie negatywnie. Wypowiedziało się tak aż 76% respondentów. Jednak aż 26 % wypowiadających się w ten sposób ludzi widzi w tym wynik ich przyzwyczajenia, bo tak się zwykło mówić. Bycie czarną owcą to często brak zrozumienia, ale też podążanie wytrwale wytyczoną przez siebie ścieżką. W odpowiedzi na stwierdzenie ,,Bycie czarną owcą…’’, aż 57% Polaków wybrało odpowiedź ,,życie według własnych zasad’’. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują nam, że pojęcie ,,bycie sobą’’ jest dla badanych niejednoznaczne i bardzo pojemne.

Niekonwencjonalne połączenie

Na pierwszy rzut oka, bycie sobą i bycie czarną owcą nie ma zbyt dużo cech wspólnych, lecz prawda jest jednak inna. Na pytanie: “Czy gdybyś mógł zrealizować swój cel, ale w konsekwencji został nazwany czarną owcą, zdecydowałbyś się na to”, aż 53% badanych wypowiedziało się pozytywnie. Za główny punkt wspólny ,,bycia sobą’’ i ,,bycia czarną owcą’’ uznano niezrozumienie przez innych (73%), ale może to być naszym motorem napędowym by ,,iść pod prąd’’, realizować swoje marzenia. To właśnie rozumiemy pod pojęciem bycia sobą.

Po sześciu latach przerwy zebrano winogrona na ekskluzywne wina lodowe

Pierwsze w Europie ziołowe wino z konopiami powstało w Bielsku-Białej (video)

[1] badanie zlecone przez markę Le Grand Noir, przeprowadzone 17.07 – 23.07.2019 r na panelu badawczym epanel.pl na próbie reprezentatywnej 1001 osób przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Fot ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe newseria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *