Sprzedajesz grzyby bez atestu? Możesz trafić nawet do sądu!

Dyżurny straży miejskiej w Świdnicy przyjął telefoniczne zgłoszenie, dotyczące handlu grzybami przy Placu Grunwaldzkim. Jak się okazało na miejscu mężczyzna rzeczywiście oferował do sprzedaży grzyby, na które jednak nie posiadał atestu. Grzybiarz doskonale wiedział o tym obowiązku, jednak po prostu go zlekceważył. 

Jak przypominają strażnicy miejscy ze Świdnicy, osoby sprzedające świeże grzyby muszą otrzymać pozytywną decyzję od klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy, który opisze w dokładny sposób parametry danego zbioru grzybów. Atest grzybów świeżych obejmuje partię badaną, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin. 

Grzybiarz, handlujący w Świdnicy wiedział o tym obowiązku, ale go zlekceważył. W związku z odmową przyjęcia mandatu, sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd rejonowy w Świdnicy.

Jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w Polsce dopuszczone są do sprzedaży 44 gatunki grzybów. Przydrożny handel jest zabroniony i wyraźnie określono miejsca, gdzie mogą być oferowane do sprzedaży grzyby świeże i suszone – tj. wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach. Ponadto grzyby można sprzedawać pod warunkiem uzyskania atestu klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy, a kupujący ma prawo zażądać, by sprzedawca okazał ten dokument. Atest musi posiadać pieczątkę i podpis klasyfikatora lub grzyboznawczy oraz widoczną datę wystawienia dokumentu. Wydając atest na grzyby, dokonuje się m. in. oceny zgodności gatunkowej grzybów oraz cech organoleptycznych. Atest obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 stopni C.  Również w niektórych sanepidach istnieje możliwość sprawdzenia grzybów. 

Poszedł do lasu na grzyby i wrócił z zarzutami

Grzyby – czy warto je jeść?

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło Straż Miejska Świdnica, Państwowa Inspekcja Handlowa

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl