Łysica nie jest już najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich

Jeszcze do niedawna Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich mierzył 611,8 m n.p.m. a Góra Agaty potocznie zwana Zamczyskiem – 608,4 m n.p.m. Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej przeprowadzili jednak badania i okazało się, że Łysica jest wyższa niż pokazują to mapy, ale jeszcze wyższa jest Góra Agata. 

Jak podaje w komunikacie Świętokrzyski Park Narodowy, w trakcie badań przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami, dr Macieja Hajdukiewicza i dr inż. Ihora Romanyshyna okazało się, że wysokości na modelu terenu różnią się od wartości podawanych na mapach, gdzie Łysica jest wyższa niż pokazują to mapy, a jeszcze wyższa jest Góra Agata.

Informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami –przy pomocy urządzenia GPS oraz pomiarów niwelacyjnych. Obie te metody potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy. Badacze opisali sprawę w artykule naukowym „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w 2017 r. w piśmie „Structure and Environment”. Pomiary powtórzono metodą precyzyjną – statycznym pomiarem GNSS. Z pomiarów tych wyszły jeszcze wyższe wartości. Szczegółowe pomiary zostały opublikowane w artykule naukowym „Pomiar wysokościowy Góry Łysicy w kontekście weryfikacji opracowań geodezyjno-kartograficznym”, który ukazał się w 2019 r. w piśmie „Structure and Environment”.

Po zapoznaniu się z wynikami badań Świętokrzyski Park Narodowy postanowił uregulować formalnie czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym. Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica – 613,31 m n.p.m., Góra Agata – 613,96 m n.p.m, która tym samym stała się największym szczytem Gór Świętokrzyskich. Szczegóły znajdziecie na swietokrzyskipn.org.pl

Gra, która wciąga niemal tak jak wędrówka po górskich szlakach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *