Nadchodzi najtrudniejszy czas dla osób bez dachu nad głową

Mieszkają w pustostanach, opuszczonych altanach czy w leśnych szałasach. Brak ogrzewania, alkohol oraz skrajne warunki bytowania powodują, że przy niskich temperaturach powietrza ich życie jest zagrożone. Okres jesienno – zimowy to najtrudniejszy czas do przetrwania dla osób “bez dachu nad głową”. Widzisz bezdomnego – poinformuj służby!

Jeszcze przed nastaniem mrozów poznańscy strażnicy miejscy wraz z pracownikami socjalnymi docierają do bezdomnych, informując ich o możliwościach z jakich mogą skorzystać. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, jak groźne w skutkach dla życia ludzkiego są niskie temperatury.

– Wychłodzenie organizmu czy zaczadzenie, to najczęstsze przyczyny nienaturalnych zgonów wśród bezdomnych. Wszystkie zastane osoby namawiane są do korzystania z noclegowni lub przejścia do ośrodków dla bezdomnych, choćby na czas zimy. Każdy otrzymuje także ulotkę z informacjami, gdzie można zjeść ciepły posiłek, dostać czystą odzież, uzyskać pomoc medyczną i co najważniejsze, gdzie może skorzystać z noclegu – informują strażnicy miejscy z Poznania.

Szacuje się, że w Poznaniu, w miejscach nieogrzewanych, przebywa około 200 bezdomnych. Liczba ta jest “ruchoma”, gdyż wielu z nich przyjeżdża do Poznania właśnie w okresie jesienno-zimowym, a potem wracają do miejscowości pochodzenia. Powodem takich migracji jest większa szansa na to, że w dużym mieście bez trudu można otrzymać pomoc socjalną i medyczną.

Poznańscy strażnicy miejscy się z prośbą do mieszkańców: – Jeżeli w Twojej okolicy zamieszkania pojawiła się osoba, która może potrzebować pomocy, prosimy o zgłoszenie się do służb – policji, straży miejskiej, MOPR-u – apelują.

Wzorem poprzednich sezonów zimowych patrole interwencyjne straży miejskiej będą wyposażone w pakiety żywnościowe, które będą wykorzystywane tylko w sytuacjach kryzysowych

 

(Nie)widoczni – badania z udziałem niepełnosprawnych bezdomnych

Fot., źródło Straż Miejska Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *