Sylwester w Zakopanym w starej lokalizacji. Co na to Tatrzański Park Narodowy?

Władze Zakopane w specjalnym komunikacie potwierdziły, że na ich wniosek i w wyniku toczących się od dłuższego czasu rozmów Telewizja Polska ostatecznie wskazała i potwierdziła lokalizację tegorocznego „Sylwestra Marzeń”. – Cieszymy się, że udało się nam przekonać TVP do powrotu na Górną Rówień Krupową. Jesteśmy przekonani, że wypracowana wspólnie decyzja o organizacji wydarzenia w tym miejscu jest najlepszym rozwiązaniem  – czytamy w komunikacie.

 – Nasze działania miały na względzie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Sylwester już trzy razy odbywał się na Równi Krupowej. Jest to miejsce sprawdzone, w którym zarówno służby, jak i Miasto Zakopane wraz z Organizatorem wydarzenia Telewizją Polską wypracowało bardzo dobre procedury związane z jego przygotowaniem, przebiegiem, a także zapewnieniem porządku oraz bezpieczeństwa. Jednocześnie chcemy podkreślić, że ta wyjątkowa impreza ma ogromne znaczenie dla naszego miasta, cieszymy się że po raz czwarty będzie gościć w Zakopanem, a także wspieramy Telewizję Polską w działaniach zmierzających do jej organizacji. Również większość mieszkańców Zakopanego i przedsiębiorców bardzo pozytywnie odbierała dotychczasowe trzy edycje „Sylwestra Marzeń” i oczekiwała kolejnych, widząc ich ogromny wpływ na promocję miasta i rozwój turystyki oraz wysoki poziom organizacji. Chcielibyśmy, aby również w przypadku czwartej edycji ten odbiór pozostał pozytywny  – podsumowuje w komunikacie Urząd Miasta Zakopane.

Z tej decyzji z pewnością zadowolony jest Tatrzański Park Narodowy, który na początku listopada wyraził zaniepokojenie planami organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią. Formalnie teren, na którym miała się odbyć impreza jest poza granicami Parku, więc jurysdykcja TPN była w tym wypadku ograniczona.

Ponieważ jednak teren leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, uznaliśmy za konieczne wskazanie naszych obaw – poinformowali wówczas przedstawiciele TPN. –  Przeniesienie lokalizacji imprezy o takiej skali w bezpośrednie sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę. Zagrożenia, jakie niosą ze sobą tego typu imprezy masowe, to przede wszystkim hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci. Musimy pamiętać, że zwierzęta wykazują inną wrażliwość na dźwięki niż ludzie. Hałas jest słyszalny w promieniu kilku kilometrów, wpływając na występowanie reakcji stresowych u zwierząt. Huki i błysk fajerwerków, rac czy petard są przyczyną stanów lękowych, poszukiwania nowego siedliska, w dalszej perspektywie obniżenia rozrodczości. Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z tego powodu. Cierpią zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Znane są przypadki wybudzenia niedźwiedzia ze snu zimowego. Taki incydent miał miejsce w TPN w 2018 roku. Niestety, niedźwiedź nie przeżył zimy.

Jak dodają przedstawiciele TPN, od lat podejmują wiele wysiłków, by problem konsekwencji hałasowania nagłaśniać. Apelują, aby turyści nie używali petard i fajerwerków w okresie sylwestrowych w Tatrach ani w samym mieście. Prowadzą akcje edukacyjne w mediach społecznościowych, w terenie, za pośrednictwem tradycyjnych mediów, m.in. „Nie strzelaj w sylwestra!”, „Śmieci to temat podniosły”, „Po zmroku świeć przykładem” skierowane do turystów oraz społeczności lokalnej.

– Poprzez tego typu akcje chcemy pomóc zrozumieć przyrodę Tatr i motywacje Parku, który zobowiązany jest stać na straży ochrony przyrody. Ten nasz przekaz jest cały czas aktualny – podkreślają.

Pełną treść komunikatu znajdziecie tutaj.

Telewizja TVN już po raz trzeci organizuje sylwestrową zabawę na placu Bankowym w Warszawie, natomiast sylwester Polsatu już po raz drugi zostanie zorganizowany na Stadionie Śląskim w Chorzowie. 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl