Nielegalne wycinki i ogromne pożary pochłaniają całe połacie puszczy

Amazonia to zielone płuca Ziemi, największy las deszczowy i najbogatszy gatunkowo obszar na naszej planecie. Jeden z największych skarbów, jakimi dysponuje ludzkość i jaki współczesne pokolenia mogą przekazać następnym jest jednak w niebezpieczeństwie. Nielegalne wycinki i ogromne pożary pochłaniają całe połacie puszczy.

Cykl „Amazonia”, który wyemituje National Geographic Wild to hołd dla tej krainy. Być może, jeśli zrozumiemy jak jest unikalna, bardziej zaangażujemy się w jej ochronę. Region Amazonii zajmuje obszar 7 mln km². Z tego ponad 5 mln km² to największy las deszczowy na Ziemi. Trudno się dziwić, że od czasów konkwistadorów aż do dziś człowiekowi nie udało się dotrzeć w niektóre z jej zakątków. Wciąż są tam miejsca, o których wiemy niewiele albo nic – ostatnie „białe plamy” na mapie świata. Amazonia to kraina, gdzie wciąż – pomimo coraz bardziej natarczywych prób – nie rządzi człowiek. Tam króluje natura.

W dorzeczu Amazonki żyje wiele niezwykłych i niewystępujących nigdzie indziej gatunków zwierząt: od węgorzy elektrycznych, ogromnych czarnych piranii i dwumetrowych ryb z rodzaju sumokształtnych, po żarłacze tępogłowe. Oprócz przedziwnych stworzeń zamieszkujących głębiny, można spotkać też wielu popularnych mieszkańców amazońskiej selwy, których byt nierozerwalnie związany jest z rzeką, m.in.: anakondy, krokodyle, jaguary, tarantule, manaty, małpy i papugi.

Różnorodność flory i fauny Amazonii to w dużej mierze zasługa jej ogromu i niedostępności. Przez wieki człowiek był w tych lasach jednym z wielu elementów przyrodniczej układanki, nigdy nią nie władał. Teraz robi wiele, by ten stan rzeczy zmienić, co może mieć opłakane skutki dla całego regionu.

W listopadzie kanał National Geographic Wild pokaże wybór najciekawszych programów o Amazonii. Przyjrzyjmy się dokładnie, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe i ważne pod każdym względem. Świadomość zagrożeń i potencjalnych konsekwencji może okazać się pierwszym krokiem na drodze do uratowania zielonych płuc Ziemi. Bez szerokiego społecznego sprzeciwu, Amazonia może bowiem paść ofiarą ludzkiej zachłanności. W ramach cyklu wyemitowane zostaną m.in. programy „Dzika Amazonka”, „Dzika Kolumbia” i „Amazonia”. Emisje w soboty od 23 listopada o godz. 14 i 15 na kanale National Geographic Wild.

Dlaczego natura stroni od kwadratów? Bo jest leniwa!

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *