Wypadek lawinowy pod Rysami [z ostatniej chwili]

Serwis miłośników gór Tatromaniak.pl podał informację o wypadku lawinowym pod Rysami. Jak informuje ratownik dyżurny TOPR, jedna osoba została porwana, ale utrzymała się na powierzchni, odnosząc kontuzję kończyny dolnej. Na miejsce poleciał słowacki śmigłowiec ATE, gdyż należący do TOPR „Sokół” przechodzi właśnie przegląd techniczny i jest wyłączony z użytkowania.

Wczoraj (22.11) Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że o ostatnich opadach śniegu, powyżej wysokości 1900 mnpm obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

 – Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych  – poinformował TOPR w komunikacie. – Uwaga na depozyty śniegu nawianego do wklęsłych formacji terenowych (w żlebach, pod ścianami, w kociołkach)  – dodano w komentarzu.

Fot. topr.pl. Źródło tatromaniak.pl, lawiny.topr.pl/

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl