Na tegoroczne święta Polacy wydadzą średnio 1,7 tys. złotych. Tylko co trzeci zamierza na nich oszczędzać

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało niecały miesiąc. 80 procent Polaków spodziewa się znaleźć pod choinką prezenty, a wśród najbardziej pożądanych są biżuteria, perfumy, kosmetyki, elektronika i małe AGD. Na ich organizację w tym roku najwięcej – ponad 2 tysiące złotych – zamierzają przeznaczyć rodziny z dziećmi – wynika z Barometru Providenta. Większość badanych, bo aż 84 procent, zapowiada, że sfinansuje świąteczne wydatki z bieżącego budżetu, a tylko 4 procent przyznaje, że pomogą im w tym środki z programów socjalnych.

– Początek listopada to czas, kiedy powoli zaczynamy myśleć o świątecznych wydatkach. Zapytaliśmy Polaków, ile środków na ten cel zamierzają przeznaczyć z domowego budżetu. Respondenci odpowiedzieli, że w tym roku będzie to średnio 1,7 tys. złotych – mówi agencji Newseria Biznes Magda Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska. – Więcej wydadzą panowie, którzy planują przeznaczyć na ten cel ok. 2 tys. zł, natomiast panie szacują, że zmieszczą się w budżecie około 1,5 tys. zł. Jednak na święta najwięcej, powyżej 2 tys. zł, zamierzają wydać trzydziestokilkulatkowie oraz rodziny z dziećmi.

Z Barometru Providenta wynika, że Polacy odpowiedzialnie podchodzą do świątecznych wydatków. 84 procent osób zamierza je sfinansować z bieżących dochodów. Co piąty respondent wykorzysta w tym celu oszczędności zgromadzone z większym wyprzedzeniem. Tylko 4 procent Polaków przyznało, że pomogą im w tym pieniądze z programów socjalnych, a zaledwie jeden procent będzie zmuszonych zwrócić się po pomoc do rodziny bądź instytucji finansowej czy banku.

– Większość badanych przez nas Polaków przyznaje, że nie będzie mieć problemów ze sfinansowaniem tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. 40 procent zadeklarowało, że kupi produkty, których potrzebuje i nie będzie się ograniczać do tych najtańszych. Te najtańsze wybierze za to 30 procent respondentów, którzy deklarują, że będą jednak oszczędzać i wydatki planować z głową. Z kolei co piąty respondent przyznaje, że magia świąt jest dla niego najważniejsza, dlatego zamierza spełnić wszystkie swoje marzenia i kupić wszystkie produkty, których oczekuje – podkreśla Magda Maślana.

Nieodłączną częścią wigilijnych przygotowań są prezenty. 80 procent Polaków spodziewa się, że w tym roku znajdzie je pod choinką.

– Kobiety w większości marzą o biżuterii, perfumach i kosmetykach, natomiast mężczyźni zdecydowanie wskazują na elektronikę. Co ciekawe, ten podział zmienia się również ze względu na wiek. Seniorzy chcieliby dostać bon, który będą mogli wykorzystać w dowolnym sklepie, młodzi ludzie liczą bardziej na małe AGD, natomiast osoby po 40. roku życia najbardziej ucieszyłby prezent w postaci małej elektroniki – wyjaśnia Magda Maślana.

Jak podkreśla, prezenty to przeważnie największy wydatek w świątecznym budżecie. Dlatego warto rozłożyć go w czasie i już teraz zacząć porównywać ceny, wybrać najlepsze oferty i kupić prezenty wcześniej.

Prawie połowa Polaków wyrzuca jedzenie i traci naprawdę spore pieniądze

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło newseria.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl