Pierwsza pomoc dla psich funkcjonariuszy (video)

Potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki lub miejsce ukrycia przestępcy. Wraz z przewodnikami patrolują ulice, dbają o porządek publiczny i bezpieczeństwo na imprezach masowych. Odnajdują zaginionych oraz ukryte narkotyki. Tak samo jak ich przewodnicy one też służą z narażeniem życia i zdrowia i tak jak oni czasami potrzebują pomocy.

W garnizonie warmińsko-mazurskiej policji aktualnie służy 30 czworonożnych funkcjonariuszy. Wykorzystywane są do tropienia śladów, działań antyterrorystycznych, działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem porządku publicznego podczas imprez masowych. Pomagają wyszukiwać osoby zaginione, narkotyki, zwłoki czy materiały wybuchowe. Tak samo jak ich przewodnicy, psy policyjne służą z narażeniem życia i zdrowia i tak jak oni, narażone są na różne sytuacje, w których mogą ucierpieć.

Aby wiedzieć, jak zachować się i jak im pomóc gdy odniosą rany, szkolili się przewodnicy psów policyjnych z Warmii i Mazur. Szkolenie przeprowadził asp. szt. Tomasz Stępień z KMP we Wrocławiu, który szkolił również strażaków w tym samym zakresie. W czasie wolnym od służby postanowił przekazać swoją wiedzę policyjnym kolegom. W roli pozoranta towarzyszył mu owczarek australijski – Bono oraz owczarek belgijski malinois – Invictus. W szkoleniu uczestniczyło 11 przewodników z KWP w Olsztynie, KMP w Olsztynie i Elblągu oraz KPP w Ostródzie.

Na szkoleniu zostały poruszone zagadnienia dotyczące doboru odpowiedniego wyposażenia apteczki, jak i sprzętu ochronnego dla czworonogów. Przewodnicy uczyli się również, jak się zachowywać podczas udzielania pierwszej pomocy psom, jak ocenić ich stan zdrowia, opatrywać ich zranienia i urazy oraz jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Było to pierwsze tego typu szkolenie na tym terenie, które zostało bardzo docenione przez osoby w nim uczestniczące.

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl