Pięciomilionowa pasażerka Portu Lotniczego Gdańsk: “Myślałam, że to jakiś żart!”

Port Lotniczy Gdańsk obsłużył w tym roku już pięć milionów pasażerów. To kolejny rekord, który pobiło to lotnisko. Z tej okazji przygotowano specjalną uroczystość. Pięciomilionowym pasażerem okazała się Marzena Bugajska, która podróżowała z córką Hanią.

Partnerem wydarzenia „5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk” była Grupa Lufthansa. To właśnie na pokładzie samolotu tej linii podróżowały pani Marzena i jej córka Hania. Szef Lufthansy na Polskę Frank Wagner wręczył im symboliczny bilet, dzięki któremu mogą polecieć w dowolnie wybranym kierunku. Pani Marzena Bugajska mieszka w Gdańsku. Do Polski przyleciała z Dubaju, gdzie pracuje jej mąż. Trasę pokonała z przesiadką we Frankfurcie.

– To było bardzo duże zaskoczenie. Tym bardziej po 20 godzinach lotu. Myślałam, że to jakiś żart – mówiła tuż po lądowaniu 5-milionowa pasażerka Portu Lotniczego Gdańsk Marzena Bugajska.

 Pięć milionów obsłużonych pasażerów ma wielkie znaczenie dla całej aglomeracji. Gdynia nie jest samotną wyspą na mapie Trójmiasta i województwa pomorskiego, a dostępność transportowa jest dla nas niezwykle istotna z dwóch powodów. Po pierwsze, to bardzo ważne dla biznesu. Biznes nie będzie się rozwijał, kiedy nie będzie do nas łatwo dotrzeć. Po drugie, silnie stawiamy na turystykę. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak istotne dla turystyki są połączenia lotnicze – podkreśliła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Jak szacuje prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku.

– Te statystyki pokazują, że nasz region znakomicie się rozwija. 30% naszych pasażerów jest z województw ościennych. Można zatem powiedzieć, że północna Polska rozwija się bardzo dynamicznie. Efektem tego jest dynamiczny wzrost ruchu lotniczego u nas na lotnisku. Jesteśmy barometrem koniunktury. To co się dzieje w gospodarce, to dzieje się u nas – wyjaśnił Tomasz Kloskowski.

Przez ostatnie 13 lat odnotowywano systematyczny wzrost obsłużonych pasażerów. Jak podkreśla prezes Portu Lotniczego Gdańsk, jest on silnie powiązany z realizowanymi inwestycjami. W 2012 roku wybudowano nowoczesny terminal pasażerski. Obecnie powstaje jego pirs. Port Lotniczy Gdańsk jest też prekursorem w Polsce w budowaniu w swoim bezpośrednim sąsiedztwie strefy biznesowo-biurowej.

W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia: Do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu. W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą.

Nosorożec indyjski obsłużył pierwszy rejs LOT-u do Delhi

Fot. J. Bronk, źródło gdynia.pl

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl