To najdroższe zdjęcie w Polsce. Eksperci wyceniają je na 1,5 miliona dolarów

Wrocławski biznesmen Filip Majchrowski kupił zdjęcie legendarnego fotografa Petera Lika. Fotografia przedstawia księżyc w pełni z górami Huang Shan na pierwszym planie. Eksperci dzieło „Moonlit Dreams” wydrukowane na papierze z drobinami diamentów wyceniają na 1,5 miliona dolarów. Jest to najprawdopodobniej najdroższa fotografia w Polsce.

Nowy właściciel przesyłkę z fotografią otwierał na scenie teatru ATM na Bielanach Wrocławskich w towarzystwie zaledwie kilku osób. Reprezentanci oficjalnego portalu internetowego Wrocławia również mieli okazję tam być. Emocje były ogromne, bo to najpewniej najdroższe zdjęcie, które znajduje się w tej chwili w Polsce. Przyleciało z USA, specjalną i odpowiednio zabezpieczoną przesyłką lotniczą.

Historia tej transakcji zaczęła się tam naprawdę, kiedy byłem w górach Huang Shan w Chinach. Zaraz potem pojechałem na Hawaje i tam miałem okazje zapoznać się z fotografiami Petera Lika. Jest to najbardziej znany fotograf dzisiejszych czasów, który sprzedaje swoje zdjęcia za rekordowe sumy – mówił na spotkaniu Filip Majchrowski. – Szybko wśród jego zdjęć znalazłem fotografie gór, które niedawno odwiedziłem. Zresztą same góry są bardzo ciekawe, bo to symbol kształtowania charakteru. Każdy z chińskich cesarzy miał w zasadzie obowiązek przebywania w nich kształtując swój charakter i zdobywając życiową mądrość. Ja też byłem na takim zakręcie życiowym gdzie było mi to bardzo bliskie, dlatego zainteresowanie zdjęciem jeszcze bardziej wzrosło. Interesuje się oczywiście też sztuką, jest to jeden z segmentów biznesowych firmy FM Capital, którą reprezentuję. Tak pojawił się pomysł jego kupna. Jednak to wcale nie było takie proste – podkreślił.

Proces zakupu trwa kilka miesięcy, a fotograf jakoś chętnie nie chciał się pozbyć swojego dzieła.W końcu się udało. Aby sprowadzić zdjęcie do Polski, do załatwienia było sporo formalności, poza tymi celnymi trzeba było zorganizować specjalny i odpowiednio zabezpieczony transport lotniczy.

Zdjęcie przedstawia księżyc w pełni z górami Huang Shan na pierwszym planie.

– Autor opowiadał, że sytuacja jak na zdjęciu, zdarza się bardzo rzadko. Dodatkowo zostało wydrukowane na papierze z drobinami diamentów. To powoduje, że jak przygasimy światło, księżyc jakby się jeszcze mocniej rozświetli i „wyjdzie” ze zdjęcia – mówił podekscytowany nabywca.

Czy będzie można kiedyś zobaczyć to zdjęcia w galerii np. we Wrocławiu? Tego jeszcze nie wiadomo. Więcej informacji o niezwykłej fotografii znajdziecie na stronie wroclaw.pl

Po sześciu latach przerwy zebrano winogrona na ekskluzywne wina lodowe

Fot. Janusz Krzeszowski, źródło wroclaw.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl