W te święta planujemy pomóc innym

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko prezenty i choinka. Dla wielu osób to także okazja, by pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia. Polacy chętnie dzielą się tym, co mają z innymi. Taką postawę deklaruje ponad 73 procent z nas – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”. Ponad 35 procent ankietowanych chce pomóc osobom, które zmagają się z ciężkimi chorobami, a prawie jedna czwarta przeznaczy pieniądze dla najbiedniejszych. Na wsparcie mogą liczyć również inicjatywy kulturalne czy organizacje pomagające zwierzętom. Najczęściej Polacy deklarują pomoc finansową w wysokości do 100 złotych. 

W tym roku Polacy na prezenty, świąteczne potrawy, spotkania z najbliższymi oraz podróże przeznaczą średnio 1 521 złotych.

– Z roku na rok wydajemy coraz więcej. W tym roku odnotowaliśmy wzrost o 5 procent. Ale co ciekawe, jednocześnie coraz chętniej wspomagamy najbardziej potrzebujących. Stąd pomysł, by w tegorocznej edycji badania zapytać naszych respondentów, czy i komu chcą pomagać przy okazji Bożego Narodzenia – wyjaśnia Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii Deloitte.

Jak się okazuje pomoc charytatywną planuje prawie trzy czwarte ankietowanych (73,2 proc.). Rok temu było to 71 proc. osób. Pierwsza „trójka” inicjatyw, które najchętniej wspieramy to pomoc dla chorych i wymagających ratowania życia, działalność wspierająca ochronę przyrody, klimatu i zwierząt, a także organizacje religijne. W ubiegłym roku na podium znalazła się pomoc dla najuboższych.

W tym roku w okresie bożonarodzeniowym w pierwszej kolejności chcemy wesprzeć chorych (35,2 proc.). W tej grupie na ten cel ponad połowa ankietowanych przeznaczy od 20 do 49 zł, a 35 procent od 50 do 99 złotych. Z kolei prawie jedna trzecia badanych Polaków (29 proc.) zasili konto organizacji walczących ze zmianami klimatu i działających na rzecz zwierząt. To wzrost o 5 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ponad 90 procent osób w tej grupie przeznaczy na tę pomoc do 100 złotych.

Wsparcie inicjatyw religijnych planuje 27,6 procent badanych. To prawie dwa razy więcej niż rok temu, gdy taką pomoc deklarowało 14,2 procent. I tak ponad połowa z tych osób (53,4 proc.) ze swojego budżetu przeznaczy na ten cel od 50 do 99 złotych.

Niemal 24 procent Polaków zamierza również wesprzeć osoby w trudnej sytuacji materialnej i co ciekawe, inicjatywy kulturalne (obie odpowiedzi – 23,7 proc.). Ta ostatnia kategoria w ciągu roku wzrosła o przeszło 100 procent.

O co kłócimy się przy świątecznym stole?

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl