Ile kosztują noclegi w największych światowych metropoliach?

Warszawa znalazła się na piętnastu miejscu pośród najpopularniejszych stolic w Europie. Zakwaterowanie w stolicy Monako, Bahamów czy Seszeli to wydatek rzędu ponad tysiąca złotych za noc. Najwięcej hoteli w najbardziej przystępnych cenach znajduje się w azjatyckich stolicach m.in. Laosu, Kazachstanu i Kambodży.

Nowy rok zwykle niesie ze sobą nie tylko odważne plany i moc postanowień ale również… kompletną pulę dni urlopowych, która zachęca wielu do zaplanowania nowych wojaży. Aż dla co drugiego ankietowanego Polaka (52%) cena zakwaterowania odgrywa kluczową rolę podczas wyboru kierunku podróży. Dlatego, aby pomóc w podjęciu najlepszej decyzji, eksperci wyszukiwarki KAYAK.pl przeanalizowali średnie ceny hoteli w 140 światowych stolicach i podpowiadają, w których miastach można spodziewać się najniższych, a w których najwyższych cen.

Uwaga na bajońskie sumy!

W rankingu najpopularniejszych stolic na świecie Warszawa uplasowała się na 22. miejscu – tym samym największe miasto w Polsce znalazło się na 15. pozycji zestawienia ulubionych europejskich metropolii. W czołówce znalazły się Londyn, Paryż i Amsterdam. W tych miastach ceny za nocleg w 3- i 4-gwiazdkowym hotelu wahają się średnio pomiędzy 707 zł a 805 złotych, podczas gdy zakwaterowanie w hotelu o podobnym standardzie w kraju nad Wisłą to wydatek rzędu 362 złotych. Tym samym Warszawa wylądowała na 105. miejscu najdroższych (bądź na 35. najtańszych) stolic na świecie.

Najwyższych cen zakwaterowania należy spodziewać się w Monako – doba hotelowa w tym malowniczym państwie-mieście to wydatek oscylujący w granicach 1767 złotych za noc. Co ciekawe, osoby które chciałby zaznać luksusu i spędzić tu noc w 5-gwiazdkowym obiekcie, mogą spodziewać się równie „ekskluzywnego” rachunku opiewającego na 2725 złotych za pokój dla dwóch osób. Tuż za rajem lazurowego wybrzeża uplasowały się inne, równie słoneczne kierunki – Nassau na Bahamach oraz Victoria na Seszelach. Nocleg w 3-4 gwiazdkowym hotelu na tych egzotycznych wyspach kosztuje odpowiednio 1435 i 1188 złotych. Co ciekawe, w zestawieniu najdroższych stolic (#4) znalazł się również cieszący się dużą popularnością Tel Awiw – wydaje się jednak, że wysokie ceny zakwaterowania w Izraelu nie wpływają na zainteresowanie Polaków tym kierunkiem, który odnotował wzrost wyszukiwań lotów o 605% dla podróży w 2020 roku. W rankingu najdroższych stolic znalazły się również m. in. Port Louis (Mauritius), Georgetown (Gujana Francuska), Kabul (Afganistan) i Kopenhaga (Dania) – ceny za dobę hotelową w tych miastach zaczynają się średnio od 826 złotych.

Azjatycka egzotyka w przystępnych cenach

Wiedząc, że aż 66% ankietowanych Polaków zwykle wybiera zakwaterowanie, którego cena nie przekracza 250 złotych za noc, eksperci z KAYAK.pl sprawdzili, które stolice oferują hotele mieszczące się w tym budżecie. Na podium zestawienia znalazły się najważniejsze miasta Laosu, Kazachstanu i Kambodży, gdzie średnie ceny na nocleg w obiektach min. 3-gwiazdkowych nie przekraczają 183 zł. Mimo że w czołówce rankingu dominują odległe kierunki, takie jak Dżakarta, Katmandu, Hanoi, Biszkek i Montevideo, obok nich znalazły się również bliższe miasta, m.in. bliskowschodnia Ankara czy pobliski Kijów.

Ranking 10 najtańszych światowych stolic pod względem zakwaterowania w 3- lub 4-gwiazdkowych hotelach

Lp. Miasto Kraj Cena za dobę
1. Wientian Laos 158 zł
2. Nur-Sułtan Kazachstan 175 zł
3. Phnom Penh Kambodża 183 zł
4. Ankara Turcja 217 zł
5. Dżakarta Indonezja 230 zł
6. Katmandu Nepal 234 zł
7. Kijów Ukraina 247 zł
8. Hanoi Wietnam 251 zł
9. Biszkek Kirgistan 260 zł
10. Montevideo  Urugwaj 268 zł

 

– Ponad połowa ankietowanych Polaków (58%) deklaruje, że hotele są ich ulubioną opcją zakwaterowania. Nic dziwnego – wiele obiektów posiada w swojej ofercie dodatkowe udogodnienia, jak strefy wellness i spa, restauracje czy wygodne i bezpośrednie połączenia autobusowe do regionalnych atrakcji lub lotniska. Należy jednak pamiętać, że dla ponad połowy ankietowanych rodaków to właśnie cena jest jedynym z najważniejszych i decydujących czynników wyboru zakwaterowania na wakacjach – komentuje Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl.

Z zagranicznych wojaży spoza UE wwieziemy tylko niektóre owoce

Uwagi: Ankieta dotycząca hoteli została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 roku poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych Polaków.  Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli na kayak.pl  w przedziale 1.01.2019 – 31.07.2019 dla podróży między 1.01.2019 a 31.12.2019. Średnie ceny hoteli są podane za noc w pokoju dwuosobowym, w obiektach 3- i 4-gwiazdkowych lub 5-gwiazdkowych dla jednego dorosłego. Ceny zostały podane w PLN zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z dnia 2.01.2020 roku i mogą one ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne. Fot ma charakter poglądowy. Źródło kayak.pl.