Z wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę?

Nowy Jork jest najpopularniejszym kierunkiem na lato 2020. Największe różnice w cenach widać w przypadku Zadaru – bilety kupione bliżej wakacji są ponad dwa razy tańsze niż przy zakupie na początku roku. Z kolei chorwacka Pula świetnie sprawdzi się dla tych osób, które swoje wakacje wolą mieć zaplanowane zawczasu – średnie ceny w styczniu i lutym są niższe o 60% niż na wiosnę.

Znalezienie połączeń lotniczych w korzystnej cenie spędza sen z powiek aż co czwartemu podróżnemu z Polski. Ale kto kupując bilety, nie stanął przed dylematem „rezerwować czy zaczekać”? Z pomocą przychodzi KAYAK.pl – jak pokazują najnowsze dane wyszukiwarki, decydując się na rezerwację letniego urlopu już na początku roku, można średnio zaoszczędzić niemal połowę ceny (-49%). Jednak, jak w wielu przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach. Każdy kierunek rządzi się bowiem swoimi prawami. Kiedy więc kliknąć „rezerwuj” w przypadku najpopularniejszych miast na lato 2020?

Według styczniowych wyszukiwań Polaków tego lata najpopularniejsze będą Nowy Jork, Luqa i Dubrownik. W pierwszej piątce znalazły się też Barcelona i Lizbona. Jak pokazuje analiza, tylko w przypadku wakacji na Malcie warto poczekać z zakupem lotów do wiosny, co pozwoli zaoszczędzić ponad jedną czwartą ceny biletu. W ubiegłym roku średnie ceny w styczniu i lutym wyniosły 618 zł i spadły do 488 zł (średnia z kwietnia i maja). Dla pozostałych miast z pierwszej piątki popularnych kierunków wskazana jest raczej wcześniejsza rezerwacja, gdyż ceny mają tendencję rosnąć wraz ze zbliżającymi się wakacjami. Największy wzrost odnotowano w przypadku Dubrownika – aż niemal o jedną piątą wartości lotów.

– Dla zapobiegliwych podróżników, którzy letni urlop chcą mieć pewny już na początku roku, najlepszym kierunkiem będzie chorwacka Pula, do której ceny zmieniają się najbardziej w zależności od miesiąca, w którym dokonujemy rezerwacji – loty do tego miasta są średnio 60% tańsze w pierwszych miesiącach roku niż na wiosnę. Około jednej czwartej ceny można zaoszczędzić także z wyprzedzeniem rezerwując loty do Florencji, Lamezii Terme i Bari oraz portugalskiego Faro czy na hiszpańską Teneryfę. Polscy podróżni, którzy planują wakacje w jednym z tych miejsc i już teraz kupią bilety lotnicze, mogą sporo zaoszczędzić – komentuje Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl.

W sam raz dla spóźnialskich

Dla osób, które z decyzją o zakupie lotów zwlekają do ostatniej chwili, są też kierunki, które lepiej rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem. Wiosną średnie ceny lotów do chorwackiego Zadaru są średnio dwa razy niższe niż na początku roku. Na liście kierunków tańszych w opcji „last minute” znalazły się też Sardynia czy Rimini we Włoszech. Nie muszą się też martwić fani zwiedzania, którzy mają tendencję odkładać organizację wyjazdu „na później” – atrakcyjne ceny lotów będą mogli wciąż znaleźć do Wenecji, Kutaisi, Londynu czy Lwowa, oszczędzając na lotach od 34% do nawet 80%.

Miasta z największą różnicą cen first minute vs. last minute

Miejscowość % zmiana ceny first minute vs. last minute Miejscowość % zmiana ceny first minute vs. last minute
Zadar, Chorwacja 123% Pula, Chorwacja -61%
Oslo, Norwegia 110% Tirana, Albania -41%
Wenecja, Włochy 80% Punta Cana, Dominikana -31%
Kutaisi, Gruzja 48% Arrecife, Hiszpania -27%
Londyn, Wlk. Brytania 42% Faro, Portugalia -25%
Lwów, Ukraina 34% Newark, USA -25%
Cagliari, Włochy 30% Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania -23%
Kuala Lumpur, Malezja 29% Florencja, Włochy -23%
Luqa, Malta 27% Lamezia Terme, Włochy -23%
Rimini, Włochy 25% Bari, Włochy -23%

Ile kosztują noclegi w największych światowych metropoliach?

Lista najpopularniejszych kierunków na lato 2020 została przygotowana w oparciu o wyszukiwania na kayak.pl między 1-14.01.2020 dla podróży między 1.06-30.09.2020. Różnice w cenach first minute vs. last minute zostały podane w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.01-28.02.2019 vs. 1.04-31.05.2019 dla podróży między 1.06 – 30.09.2019. Ceny zostały podane na podróży w klasie ekonomicznej dla jednego pasażera za lot w obie strony. Ceny mogą się różnić, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne. Ankieta została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 roku poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych dorosłych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *