Setna rocznica zaślubin Polski z morzem uwieczniona na znaczku

Znaczek został wprowadzony do obiegu w placówce pocztowej w Pucku ze stemplem okolicznościowym pierwszego dnia obiegu 10 lutego 2020. Właśnie do tej miejscowości przybyli Józef Haller i Stanisław Wojciechowski, minister spraw wewnętrznych wraz z administracją województwa pomorskiego, aby dokonać symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

W setną rocznicę symbolicznych zaślubin Polski z morzem Poczta Polska wyemitowała walor filatelistyczny przedstawiający fragment obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”. Jarosław Ochendzan, autor projektu w celu graficznego przedstawienia wydarzenia sprzed 100 lat wykorzystał namalowaną scenę, kiedy generał Józef Haller, na czele oddziałów polskiej kawalerii dokonał symbolicznego przejęcia morza nad Zatoką Pucką. Motyw ten pochodzi z obrazu Wojciecha Kossaka z 1930 roku, który należy do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Walor filatelistyczny o nominale 3,30 złotych został zrealizowany graficznie w aurze zimowej z napisami w barwach narodowych: białej i kontrastującej z kolorystyką znaczka – czerwonej.

Znaczek został wprowadzony do obiegu w placówce pocztowej w Pucku ze stemplem okolicznościowym pierwszego dnia obiegu 10 lutego 2020. Właśnie do tej miejscowości przybyli Józef Haller i Stanisław Wojciechowski, minister spraw wewnętrznych wraz z administracją województwa pomorskiego, aby dokonać symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Głównym punktem zorganizowanych wtedy uroczystości była msza dziękczynna. Nabożeństwo celebrował dziekan polowy Antoni Rydlewski, a kazanie wygłosił ksiądz Józef Wrycza. W czasie mszy świętej duchowni poświęcili banderę polską, którą przy huku 21 salw armatnich Eugeniusz Pławski wraz z Florianem Napierałą podnieśli na maszcie jako znak objęcia przez Polskę Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku.

Poczta Polska jest kobietą, która najczęściej ma na imię Anna

Fot., źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *