Ziemia jako mały piksel – kultowe zdjęcie ma już 30 lat

– Spójrz ponownie na tę kropkę. To nasz dom. To my – tak opisał to zdjęcie jeden z członków zespołu misji. Dokładnie trzydzieści lat minęło od przesłania na ziemię słynnego zdjęcia wykonanego przez pierwszą sondę kosmiczną Voyager 1. Z tej okazji NASA przygotowała poprawioną wersję tego niezwykłego zdjęcia wykorzystując nowoczesne techniki obróbki fotografii.

Zdjęcie przesłane 14 lutego 1990 roku przez Voyager 1 przedstawia Ziemię z odległości 6,4 mld kilometrów. Fotografia zyskała nazwę „Blada błękitna kropka”, ponieważ nasza planeta to niespełna jeden jasny piksel na zdjęciu, które ma rozdzielczość 666 na 659 pikseli. Zdjęcie zostało wykonane kilka minut przed wyłączeniem aparatu w celu oszczędzenia energii.

Słońce znajduje się poza kadrem w tym kierunku gdzie fotografia staje się jaśniejsza. Jasne smugi to światło słoneczne rozproszone w obiektywie aparatu sondy.

Podobnie jak w wersji oryginalnej zdjęcia kolory na zdjęciu są „fałszywe”. Zdjęcie zostało wykonane z zastosowaniem niebieskiego, zielonego i fioletowego filtru. Następnie kolory zmapowane odpowiednio na czerwony, zielony i niebieski. Jasność każdego z kanałów kolorystycznych została zrównoważona w stosunku do pozostałych, co prawdopodobnie sprawia, że scena wydaje się jaśniejsza i mniej ziarnista niż oryginał. Ponadto, kolor został zbalansowany tak, aby główny promień słońca wydawał się biały tak jak światło słoneczne.

Sonda Voyager 1 w sierpniu 2012 roku przekroczyła heliopauzę czyli miejsce, w którym wiatr słoneczny nie jest w stanie przeciwstawić się ciśnieniu materii międzygwiezdnej. Jest pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który znalazł siew przestrzeni międzygwiezdnej. Szacuje się, że sondzie wystarczy energii do dziania jeszcze przez kilka lat choć co raz więcej instrumentów pokładowych będzie wyłączanych w celach zmniejszenia zapotrzebowania na zasilanie.

zdjęcie: JPL/NASA

Zobacz także:

Turystyczne loty kosmiczne coraz bardziej realne

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl