Jak spędzić romantyczny wyjazd we dwoje i się nie pokłócić?

– „Co jemy?”. To z pozoru niewinne pytanie okazuje się być jednym z najczęstszych powodów kłótni zakochanych podczas urlopu. Co ciekawe, to właśnie takie błahe kwestie najczęściej uprzykrzają wakacje parom – bardzo rzadko zdarza się, by poróżniły ich poważniejsze tematy .

Pokazują to wyniki najnowszego badania kayak.pl.  Eksperci wyszukiwarki zapytali mieszkańców 24 krajów (w tym z Polski) będących w stałych związkach, jak przebiegają ich podróże z ukochanymi oraz co jest najczęstszą przyczyną nieporozumień. Ich odpowiedzi pokazują, co warto zaplanować zawczasu, by nie zaszkodzić romantycznej atmosferze na wyjeździe.

¡Escándalo! vs. Deutsche ordnung

Według wyników ankiety, co trzeci Polak deklaruje, że nigdy nie kłóci się ze swoją drugą połówką podczas wspólnego wyjazdu. Sytuacja wygląda podobnie m.in. w Kanadzie, Chile, Francji czy Portugalii. Co ciekawe, aż 50% Niemców i 54% Austriaków będących w związkach twierdzi, że nigdy nie unosi się emocjami, a ich urlop upływa w błogim spokoju. Jednocześnie badanie wskazuje, że może być ziarnko prawdy w przeświadczeniu, że w żyłach „południowców” płynie gorąca krew. Zaledwie co dziesiąta osoba z Brazylii i Peru deklaruje, że wspólnego wypoczynku nie zakłócają waśnie z partnerem.

Digital detox i ustalony plan dnia receptą na szczęśliwy związek

Jak wskazują odpowiedzi ankietowanych z 24 krajów, aż dla 25% z nich pytanie dotyczące tego co i gdzie zjeść jest najczęstszym powodem nieporozumień w czasie wspólnych wakacji. Podczas gdy problem ten wywołuje zgrzyty i niezgodę u ponad połowy Brazylijczyków (54%), w przypadku mieszkańców kraju nad Wisłą, jedynie co dziesiąta para (11%) widzi w nim źródło sporów. Kwestią, która rodzi ich najwięcej, jest plan dnia. Ponad 20% ankietowanych Polaków twierdzi, że to właśnie różnice w pomysłach na to, co zrobić lub dokąd pójść, są najczęstszym powodem sprzeczek. Do konfliktów przyczyniają się również finanse (21%) czy to jak partner nawiguje podczas jazdy samochodem (18%).

Eksperci wyszukiwarki zaobserwowali, że wiele nieporozumień spowodowanych jest też przez… nowe technologie. Aż 33% ankietowanych pomiędzy 23. a 35. rokiem życia twierdzi, że podczas wakacji najbardziej irytuje ich to, ile czasu partner spędza nad ekranem telefonu. Jak pokazują odpowiedzi respondentów, problem ten traci na znaczeniu w starszych grupach – drażni jedynie 19% ankietowanych w wieku od 36. do 55. lat, i 14% w grupie do 65. roku. Także dokumentowanie podróży i ciągłe robienie zdjęć to temat sporny dla 15% ankietowanych w wieku 18-22 oraz 17% par pomiędzy 23. a 35. rokiem życia, a znacznie mniej istotny pośród starszych respondentów (wskazany przez zaledwie 1% badanych w wieku do 65. lat).

Polacy – najbardziej agresywni kierowcy na świecie

Fot.ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe. Ankieta została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 25 200 osób z 24 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 2 do 18 stycznia 2020 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 1000 ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 65 lat z uwzględnieniem wieku, płci i położenia geograficznego.