Zachwyca barwą i pięknym zapachem, za którymi kryje się śmiertelna trucizna

Łacińska nazwa gatunku to Daphne mezereum (drugi człon pochodzi z języka arabskiego i oznacza: martwy). Wawrzynek to roślina silnie trująca; owoce i liście zawierają glikozydy: dafninę i mezereinę, które mogą spowodować śmierć w okrutnych boleściach. Nie z tego jednak względu wawrzynek wzbudza emocje u przyrodników. Powodem są piękne różowe kwiaty, które mogą pojawić się nawet w lutym, jeżeli wiosna się zbliża.

– W celestynowskim lesie rozkwitło zabójcze piękno… Wawrzynek wilczełyko zachwyca barwą i pięknym zapachem, za którymi kryje się śmiertelna trucizna. Cała roślina kryje w sobie palące i silnie trujące glikozydy mezereinę oraz dafninę. Według słów zawartych w „Dykcyonarzu Roślinnym” Krzysztofa Kluka z 1805 r. „…sześcioma jagodami wilka otruć można.” 🐺 Wawrzynek wilczełyko objęty jest ochroną częściową – informują leśnicy z Nadleśnictwa Celestynów.

Wawrzynek wilczełyko rośnie w miejscach umiarkowanie ocienionych, preferuje wilgotne siedliska. Najczęściej nie przekracza półtora metra wysokości. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się od lutego do kwietnia – dlatego krzew często nazywany jest zwiastunem wiosny. Są one jednym z pierwszych źródeł nektaru dla trzmieli, pszczół i motyli dziennych. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, początkowo zielone, które latem dojrzewają i przyjmują czerwoną barwę.  Stanowią one pokarm dla dziesięciu gatunków ptaków (m.in. jarząbek, grubodziób zwyczajny i piegża), które są odporne na jego toksyczne właściwości. 

Trująca jest cała roślina, zarówno kora jak i owoce, warto więc o tym pamiętać podczas leśnych spacerów z dziećmi.