Dlaczego nie warto marnować żywności?

Obecnie dostęp do żywności jest niemal nieograniczony. W sklepach możemy sięgnąć po setki artykułów. Do wyboru mamy różne produkty, smaki czy rodzaje opakowań. Niestety, nadmiar powoduje, że czasem marnujemy żywność, a w efekcie wydane na nią pieniądze.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę również z tego, że jej wyrzucanie to realny koszt, jaki musi ponieść środowisko naturalne. Dlatego najlepiej racjonalnie gospodarować jedzeniem. Jeśli jednak zdarzy się, że kupimy go za dużo, wtedy warto włączyć kreatywność i spróbować zrobić „coś” z „niczego”.

Więcej w koszu, to mniej w portfelu

W ponad 1/3 przypadków wyrzucamy jedzenie dlatego, że minął jego termin przydatności do spożycia. Drugim powodem jest robienie zbyt dużych zakupów[1]. Dlatego zanim sięgniemy po kolejny produkt ze sklepowej półki zastanówmy się czy na pewno jest nam potrzebny. Pomoże w tym sporządzona wcześniej lista zakupów. Z kolei w sklepie sprawdźmy czy dany artykuł jest dobrej jakości, opakowanie jest nienaruszone, a termin przydatności do spożycia nie mija szybciej, niż zamierzamy go wykorzystać. Pamiętajmy, że za zakupione produkty musieliśmy przecież zapłacić. Zatem wyrzucając jedzenie, wyrzucamy do kosza nasze pieniądze – średnio ok. 50 zł na miesiąc [2].

Wyrzucając jedzenie szkodzisz środowisku

Stracone pieniądze to tylko jeden ze skutków marnowania żywności. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że oznacza to również realny problem dla środowiska naturalnego. Marnowanie żywności to bowiem utrata cennych zasobów naturalnych, które potrzebne były do jej wyprodukowania. W ten sposób zużywa się tysiące litrów wody i energii. To także dodatkowe koszty, które powstają przy transporcie i dystrybucji. Jak więc widać, racjonalne gospodarowanie jedzeniem we własnym domu wpływa nie tylko na stan naszego konta, ale też otaczającej nas przyrody.

Coś z niczego, czyli nowe pomysły na znane dania

Zdarzyć się jednak może, że kupimy lub przygotujemy za dużo jedzenia. Wtedy, zamiast je wyrzucać, zastanówmy się co możemy z niego przygotować. Kreatywność w kuchni pozwoli nie tylko zredukować kolejną listę zakupów, ale też może zaowocować nowymi, ciekawymi smakami i zaskakującymi połączeniami składników. Nie bójmy się eksperymentów! W przepisie na sałatkę jest ryż? Spróbujmy, jak będzie smakowała z makaronem. Wpadli niespodziewani goście? Zamiast zamawiać jedzenie na telefon, sprawdźmy czy nie mamy w lodówce składników, z których może powstać szybka, pyszna zapiekanka. Angażujmy całą rodzinę, także młodzież, która ma mnóstwo pomysłów. Inspiracji można szukać np. na stronie Akademii Uwielbiam akademiauwielbiam.pl. To program skierowany do VI-VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum w całej Polsce. W jego ramach zostały przygotowane dla nauczycieli specjalne materiały, z których uczniowie dowiadują się m.in., jak w prosty sposób zapobiegać marnowaniu żywności. Dodatkowo po realizacji programu mogli wziąć udział w konkursach, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody.

Apka do walki z marnowaniem jedzenia zadebiutowała w Polsce

[1] Banki Żywności – Raport Nie marnuj jedzenia 2017, październik 2017
https://bzsos.pl/wp-content/uploads/2016/04/Nie-marnuj-jedzenia_2017.pdf
[2] Raport Federacji Polskich Banków Żywności. Marnowanie żywności w Polsce i Europie „Nie marnuj jedzenia” https://financialobserver.eu/poland/poland-wastes-food-worth-eur14bn/?fbclid=IwAR02lVFMHGbOw5UoSDW78Pk06LY-3MEeJFaY0OHCBP09Xpwru32W4X8qNuw
Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe