Nieumiejętne stosowanie maseczek może przynieść więcej szkody niż pożytku

Symbolem koronawirusa z Wuhan są maseczki ochronne na twarzach ludzi, chcących uniknąć zakażenia. Czy ich noszenie w tym celu w ogóle ma sens? Odpowiedź na to pytanie może niejednego zaskoczyć.

Jeśli maseczki ochronne na twarz są stosowane przez zakażonych, to pomagają zapobiegać przenoszeniu się koronawirusa na zdrowe osoby z najbliższego otoczenia. Jednak noszenie maseczek przez osoby zdrowe, w celu zapobiegania infekcji, nie jest już tak efektywne – informują eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC).

Maseczki: jak ich używać

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bardzo precyzyjnie wskazała, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa:

 • noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych),
 • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia WHO w tej kwestii:

 • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne
 • mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
 • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
 • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy – umyj ręce,
 • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona,
 • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
 • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące) unikając dotykania jej przedniej części, po czym koniecznie umyj ręce.

Na stronie internetowej WHO można zobaczyć film instruktażowy, który pokazuje jak poprawnie używać maseczek.

Maseczki – naukowcy z USA nie kryją sceptycyzmu

– W związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa nie udostępniamy maseczek ochronnych na twarz, ani nie zachęcamy do ich powszechnego stosowania. Maseczki nie są wymagane ani rekomendowane, gdyż nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że ich stosowanie przez zdrowych ludzi skutecznie chroni przed zakażeniem – czytamy na stronie internetowej słynnego amerykańskiego Johns Hopkins University.

Skoro jednak maseczki ochronne na twarz (tzw. chirurgiczne, dentystyczne czy medyczne) nie są przez ekspertów zalecane do powszechnego stosowania przez osoby zdrowe w ramach profilaktyki zakażeń koronawirusami i nie gwarantują uniknięcia infekcji, to warto wiedzieć co tak naprawdę każdy z nas powinien robić na co dzień, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko zakażenia tymi, ale też i wieloma innymi groźnymi patogenami. Oto co zalecają w tej kwestii eksperci ECDC:

 • dbaj przede wszystkim o higienę rąk, gdyż jest to klucz do zapobiegania infekcjom, także tym wywoływanym przez koronawirusy; zatem jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund – zwłaszcza przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu czy pracy, a także po kontakcie ze zwierzętami,
 • jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekuj ręce korzystając z preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu, 
 • ponieważ wirusy najczęściej przedostają się do ludzkiego ciała przez oczy, nos i usta unikaj ich dotykania niemytymi rękami,
 • unikaj kontaktu z chorymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą,
 • unikaj odwiedzania zatłoczonych miejsc, w tym m.in. bazarów i targów, gdzie handluje się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Dmuchanie na zimne

W poszukiwaniu wiarygodnych i aktualnych informacji na temat nowego koronawirusa (zwanego początkowo 2019-nCoV, a obecnie SARS-CoV-2), a także praktycznych zaleceń dotyczących sposobów ochrony przed zakażeniem, warto zaglądać m.in. na strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Gdzie szukać pomocy w razie podejrzenia infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2

Jeśli wróciłeś z regionu gdzie występuje nowy koronawirus i zauważyłeś u siebie niepokojące objawy (m.in. gorączka, kaszel, duszności) lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, to niezwłocznie powiadom o tym telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do najbliższego szpitalnego oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Listę wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych (wojewódzkich i powiatowych) można znaleźć na stronie GIS.
Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Praktyczne informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus lub pod numerem infolinii NFZ 800 190 590.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła niedawno międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego z powodu epidemii wywołanej przez nowego koronawirusa (Public Health Emergency of International Concern). Póki co, dużo większym problemem epidemiologicznym w Polsce są jednak inne choroby zakaźne, w tym m.in. grypa. Ale również w ich przypadku, w ramach profilaktyki zakażeń, warto stosować się do podstawowych zasad higieny wskazanych powyżej.

Koronawirus może z nami zostać wiele miesięcy

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło zdrowie.pap.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *