W Tatrach znaleziono zwłoki 19-letniego turysty

We wtorek wieczorem w rejonie Nosala w trudno dostępnym terenie znaleziono zwłoki 19-letniego turysty z województwa lubelskiego. Na miejsce udał się policyjny patrol i dyżurny prokurator. Mężczyzna był sam i wstępnie ustalono, że przyczyną tragedii był upadek z dużej wysokości – poinformował Tygodnik Podhalański.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem obowiązuje zakaz wychodzenia w Tatry dla osób spoza powiatu tatrzańskiego. 
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują jednak, aby w Tatry nie wychodzili także mieszkańcy Podhala. 

– TOPR w ramach działań zapobiegawczych stara się, by ewentualne zakażenie, a nawet takie podejrzenie i wynikająca z tego na przykład konieczność kwarantanny nie wykluczyła ratowników TOPR z możliwości działania w kolejnych tygodniach. Zespół ratowników, pilotów, mechaników jest tak mały, że w krótkim czasie nawet podejrzenie zachorowania w naszym gronie może drastycznie ograniczyć działania –  podkreślają w komunikacie toprowcy.

PRZYPOMNIJMY: Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w związku z zapowiedzią wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel premiera RP i ministra zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli byli zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania.

Co to oznacza?

  • Od 13 marca zamknięte są punkty wejścia do Parku.
  • Schroniska nie przyjmują rezerwacji.
  • Parkingi są nieczynne.
  • Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

– Ta drastyczna, ale spójna z działaniami rządowymi, decyzja została również uzgodniona z podmiotami działającymi w Tatrach: PKL, PTTK, Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii. Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Osoby, które aktualnie przebywają w schroniskach, prosimy o rozważenie powrotu do domów. Sytuacja zmienia się dynamicznie, o wszelkich zmianach będziemy informować – podkreśla w specjalnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. 

Więcej informacji znajdziecie w tekście poniżej

Od dziś Tatry zamknięte, ale tylko dla turystów

 

Fot. Widok na Zakopane ze szczytu Nosala, Wikimedia/Krzysztof Dudzik. Źródło Tygodnik Podhalański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *