Wczesnowiosenne kwiaty są piękne, ale bywają niebezpiecznie trujące

Zawilec, wawrzynek wilczełyko, przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna są jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Cieszą oczy, ale trzeba na nie uważać, gdyż bywają niebezpiecznie trujące – ostrzega przedstawiciel RDLP w Krośnie.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) Edward Marszałek zwraca uwagę, że w środowisku można już zauważyć pierwsze kwitnące rośliny. Zwracają naszą uwagę swoją urodą, ale trzeba na nie uważać, bo mogą być trujące.

Do takich właśnie gatunków należy np. zawilec. – W naszym otoczeniu możemy znaleźć kilka roślin równie niebezpiecznych dla zdrowia – mówi leśnik w rozmowie z PAP.

Już w lutym w lasach gór i pogórza kwitną krzewy wawrzynka wilczełyko. Choć w Polsce jest on rośliną rzadką – w lasach bieszczadzkich jest niemal pospolity. Miododajny wawrzynek znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. – Jednocześnie jest bardzo niebezpieczny, gdyż owoce i liście zawierają dwa trujące glikozydy: dafninę i mezereinę o silnym działaniu. Zjedzenie nawet 10-12 dojrzałych może być niebezpieczne dla dorosłego człowieka. Uważa się, że dla dziecka nawet dwa owoce mogą być śmiertelne – ostrzega Marszałek.

Do najwcześniej zakwitających roślin wiosennych należy śnieżyczka przebiśnieg. – Jednak posiada ona długą listę alkaloidów, które mają właściwości trujące, choć bywają też wykorzystywane w lecznictwie. Są to m.in.: leukoina, leukocytyna, likoryna, galantamina, tacetyna i niwalidyna. W największych ilościach występują one w cebulkach – wyjaśnia rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Niebezpieczna jest także śnieżyca wiosenna. W Polsce rośnie ona w Sudetach i Karpatach, a szczególnie obficie w górnych partach Bieszczad. – Należy do trujących, gdyż zawiera dwa alkaloidy – leukoinę i galantaminę. Ta ostatnia służy do wyrobu leku o tej samej nazwie. Stosuje się ją w zwalczaniu otępienia starczego oraz w chorobie Alzheimera. Usprawnia też pamięć u osób zdrowych – zauważa Marszałek.

Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie podkreślił, że zawilec, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna cieszą nasze oczy swym wyglądem. – Trzeba jednak pamiętać, że są dla człowieka trujące – ostrzega.

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło PAP – Nauka w Polsce/Alfred Kyc