Obserwuj na żywo co bociany jedzą, jak się zachowują i jak uczą się latać

Już można obejrzeć transmisję z gniazda bociana czarnego. Tym razem internauci zostali zaproszeni do Puszczy Noteckiej. Gniazdo znajduje się na terenie poznańskiego Nadleśnictwa Sieraków. 

Bocian czarny jest głównym gatunkiem objętym ochroną strefową w poznańskich nadleśnictwach Lasów Państwowych. W tamtejszych lasach znajduje się 97 stref bociana czarnego, najwięcej w Nadleśnictwie Jarocin (12) i Nadleśnictwa Grodziec (11).

Gniazdo, z którego prowadzona jest transmisja znajduje się w Nadleśnictwie Sieraków, gdzie bocian od kilku lat upodobał sobie gałąź starego, suchego dębu. W ramach projekt BocianiMy w Lasach obok zbudowano sztuczne gniazdo. Niestety, jak na razie bocian gnieździ się w stary, które dla bezpieczeństwa ptaków zostało podparte.

Już na początku kwietnia pojawią się jaja, a z początkiem maja wyklują się młode. Internauci będą mogli na żywo obserwować, co ptaki jedzą, jak się zachowują i jak uczą się latać. Zdarzają się też sytuacje nieprzewidziane, w ubiegłym roku gniazdo odwiedził bielik, na szczęście młodych boćków nie było w gnieździe i wszystko skończyło się dobrze.

W lipcu członkowie Komitetu Ochrony Orłów przeprowadzają obrączkowanie niektórych młodych bocianów. W ubiegłym roku jeden z bocianów z Nadleśnictwa Sieraków otrzymał specjalny nadajnik, tzw. logger, który w określonych odstępach czasu będzie wysyłał do ornitologów informacje o bieżącej lokalizacji ptaka (bocianimy.pl).

ZOBACZ TAKŻE:

Transmisja z bocianiego gniazda. Będą radości i dramaty

Przyleciał pierwszy rybołów. Ruszyła transmisja z gniazda

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl