Alkohol bez akcyzy i przeznaczony do zniszczenia został przerobiony na płyn do dezynfekcji

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Poznaniu  wraz ze strażakami wyprodukowali ponad 5500 litrów płynu do dezynfekcji. Zostanie on wykorzystany w codziennej służbie obu formacji. Część trafiła również do prokuratury rejonowej w Kaliszu.

W czasach walki z koronawirusem jedną z podstawowych kwestii jest zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji. Ten asortyment w szybkim tempie jest zużywany.

 – Pojawił się pomysł aby wykorzystać zabezpieczony do różnych postępowań alkohol. W sprawę zaangażował się zastępca naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu nadkom. Arkadiusz Milewski. Skontaktował się z sądami i prokuraturami, do których trafiły te sprawy. Na podstawie decyzji sądów w Kaliszu i Lesznie o przepadku tego alkoholu, komendant wojewódzki policji w Poznaniu wydał decyzje dotyczącą przejęcia zabezpieczonego alkoholu bez akcyzy. Dzięki temu możliwe było jego przerobienie na gotowy do użycia płyn do dezynfekcji. Receptura do produkcji płynu została opracowana na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Łącznie uzyskano ponad 5500 litrów takiego płynu – informuje Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Wyprodukowane środki trafiły do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Prokuratury Rejonowej w Kaliszu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Cała operacja produkcji środka dezynfekującego odbyła się na terenie Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 6 PSP w Poznaniu przy współpracy ze strażakami tej jednostki.

Pod koniec marca, funkcjonariusze wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazali z kolei kolejną partię zatrzymanych wyrobów alkoholowych do walki z COVID-19. Prawie 380 litrów alkoholu trafiło do Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a 300 litrów przekazano poznańskiemu Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. J. Strusia. Placówka medyczna funkcjonuje obecnie jako Jednoprofilowy Szpital Zakaźny dedykowany dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Przekazany alkohol pochodził z przestępstwa i był przeznaczony do zniszczenia. Teraz posłuży służbom medycznym i strażakom – będącym w tej chwili na pierwszej linii zmagań z koronawirusem – do przygotowania środków dezynfekujących. To była kolejna partia wyrobów alkoholowych wydana z magazynów Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Jeszcze wcześniej przekazali 415 litrów spirytusu kaliskiemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Chemicy z UŚ sami produkują płyn do dezynfekcji rąk na potrzeby uczelni. Każdy może go przygotować

Źródło: IAS Poznań; fot., źródło policja.gov.pl