Co drugi Polak boi się utraty włosów

Problemy z włosami wpływają negatywie na samopoczucie Polaków. Najczęściej dotyczą wypadania włosów i schorzeń skóry głowy. Utrata włosów staje się powszechnym problemem, który dotyka w Polsce coraz większą grupę mężczyzn i kobiet. Do szukania profesjonalnej pomocy skłania 58% Polaków przede wszystkim strach przez utratą włosów.

W czołówce czynników odpowiedzialnych za wypadanie włosów i przedwczesne łysienie wymienia się stres. Życie w ciągłym napięciu odbija się negatywnie na kondycji całego organizmu i w sposób widoczny także na wyglądzie włosów, pogorszeniu ich stanu, a w efekcie na ich wypadaniu. Funkcjonuje nawet takie określenie jak „łysienie psychogenne”. Na zły stan włosów Polaków wpływają także czynniki zdrowotne, środowiskowe i genetyczne.

Zanim jednak zdecydujemy się zwrócić o pomoc do specjalisty, Polacy jak sprawdził Instytut Trychologii starają się sami sobie radzić z problemami skóry głowy i włosów, sięgając po apteczne suplementy – 40% odpowiedzi i domowe sposoby – 23% deklaracji. Dla 17% jest to sygnał, że trzeba zasięgnąć rady specjalistów, a 14% udaje się po pomoc do trychologa.

Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog.

Szukamy pomocy u trychologa gdy…

Osoby, które trafiają do trychologa, jak pokazało badanie Instytutu Trychologii, głównie chcą zatrzymać proces wypadania włosów – 64% odpowiedzi i borykają się od dłuższego czasu ze złą kondycją włosów – 20% odpowiedzi. Dla 13% powodem są problemy ze skórą głowy, a tylko 3% szuka pomocy, aby sprawdzić kondycję swoich włosów.

Do skorzystania z profesjonalnej pomocy skłania 58% zapytanych Polaków przede wszystkim strach przez utratą włosów, a 21 % dodatkowo świadomość, że będzie to dla nich poważny problem. Co trzeci respondent jest przekonany, że można zapobiec utracie włosów i chorobom skóry głowy szybko zgłaszając się do trychologa, gdy zauważy się pierwsze niepokojące sygnały

Mimo że często zwracamy się po pomoc do specjalisty zbyt późno, aż 69% Polaków ma świadomość, że wypadanie włosów może być związane z problemami zdrowotnymi organizmu. Według 28% respondentów jest to również efekt braku witamin.

Problemy z włosami a słabe samopoczucie

Aż 84% zapytanych Polaków uważa, że problemy z włosami przekładają się negatywnie na ich samopoczucie. Dla 43% jest to powód pogorszenia nastroju, a 23% czuje się mniej atrakcyjnie. Według 10% respondentów badania „Polak u trychologa”, problemy z włosami odbijają się na ich wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym, a 8% z tego powodu traci pewność siebie w kontaktach personalnych.

Jak pokazały wyniki badania zrealizowanego przez Instytut Trychologii, Polacy borykający się z schorzeniami skóry głowy i włosów, zanim zdecyduje się na pomoc specjalisty, próbują radzić sobie we własnym zakresie, kupując reklamowane szampony, suplementy i czekając na obiecane rezultaty. W efekcie dużo osób trafia do trychologa zbyt późno, obniżając szansę na podjęcie skutecznej terapii trychologicznej.

Utrata włosów, łysienie to dla wielu Polaków bardzo wstydliwa dolegliwość, która uderza w samoocenę i negatywnie wpływa na funkcjonowanie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wypadanie to niepokojący objaw i mocny sygnał, jaki dają nam włosy alarmując, że równowaga wewnętrzna organizmu została zakłócona. Przyczyn tego zjawiska może być bardzo wiele, począwszy od niedoboru składników mineralnych w organizmie po przewlekłe choroby. Dlatego wypadania włosów nie powinno się ignorować jako dolegliwości zdrowotnej i należy ją dokładnie zbadać. Z pomocą przychodzi nam trychologia, która umożliwia przeprowadzenie bezbolesnej i bezinwazyjnej diagnostyki, jak również skorzystanie z analizy pierwiastkowej włosa. Szukając przyczyn wypadania włosów, warto się udać się na wizytę do specjalisty z wynikami dodatkowych badań jak morfologia krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg czy określenie poziomu ferrytyny. Profesjonalny sprzęt diagnostyczny, szczegółowa i specjalistyczna diagnostyka skóry głowy i włosów, jak również w razie potrzeby konsultacja lekarska, pozwala na znalezienie i zdefiniowanie źródła problemu oraz dobór indywidualnej terapii.

ZOBACZ TAKŻE

W dobie koronawirusa włosy powinniśmy myć codziennie

Trening na siłowni może powodować wypadanie włosów

 

*Badanie “Polak u trychologa” w formie ankiet przeprowadził Instytut Trychologii w okresie październik 2019 – styczeń 2020 na próbie 1085 respondentów. Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *