Największy samolot transportowy świata jest już w Warszawie (galeria zdjęć)

Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował  An-225 Mrija (Marzenie), czyli największy i najcięższy samolot latający obecnie po niebie na całym świecie. Zbudowano tylko jeden egzemplarz (budowy drugiego nigdy nie ukończono).

Wizyta tego giganta w naszym kraju odbywa się w ramach operacji „Cargo dla Polski”. Jego pokład został wypełniony ładunkiem, składającym się z przede wszystkim ze środków ochrony indywidualnej, m.in. kombinezonów, maseczek oraz przyłbic, które mają pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Transport przyleciał do Polski z Chin, a dokładniej z lotniska w Tiencin, niedaleko Pekinu. Po drodze konieczne było tankowanie, więc samolot miał międzylądowanie w Kazachstanie mieście Ałmaty. Zakupu sprzętu dokonały spółki Skarbu Państwa KGHM i Lotos.

Lądowanie An-225 w Warszawie to niesamowita gratka dla fanów lotnictwa nie tylko z Polski, ale i całego świata. Na profilu lotniska Chopina można było śledzić relację na żywo z pierwszego lądowania tego giganta w Warszawie. Będzie też można śledzić na żywo jego odlot (najprawdopodobniej 15 kwietnia). 

Jak podaje Wikipedia, samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran nie używano go w tym celu. W chwili obecnej jedyny istniejący An-225 Mrija jest używany komercyjnie od 2001 roku przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Mriję można było w Polsce podziwiać dwukrotnie: 14 sierpnia 2003 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu, gdy dostarczał bęben korujący o masie 128 ton dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku oraz 3 marca 2005 r. na katowickim lotnisku w Pyrzowicach, skąd zabrała trzy helikoptery (na pokładzie miała ich już pięć takich maszyn zabranych wcześniej z Kiszyniowa) do Algierii.

 

ZOBACZ TAKŻE:

LOT nie przejmie niemieckiego Condora?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *