11 prostych sposobów jak dbać o siebie nawzajem w czasie pandemii koronawirusa

Koronawirus sprawił, że wciąż sprawdzamy nowe wiadomości, bez ustanku niepokoimy się o bliskich i dostosowujemy swoje życia tak, by radzić sobie ze zmianami, jakie pandemia wywołuje w naszych domach, szkołach i miejscach pracy. Jest ciężko.

Wraz z kolejnymi działaniami podejmowanymi w reakcji na pandemię, ujawnia się mnóstwo systemowych nierówności. Nikomu nie jest łatwo, ale jednak – niektórym ludziom radzić sobie z kryzysem jest jeszcze trudniej niż innym. Przykładowo – nie każdy ma płatne zwolnienie lekarskie, a wiele osób nie ma możliwości pracowania z domu. Z kolei jeżeli szkoły, przedszkola i żłobki zostają zamknięte na dłuższy okres, wtedy na barkach pracujących rodziców (zwłaszcza tych z niższymi dochodami, samodzielnych, lub z rodzin, w których tylko jedna osoba zarabia pieniądze), którzy nie mają elastycznych warunków pracy, spoczywa szczególnie wielki ciężar. Wyjątkowo narażone są osoby nie mające odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz te, u których już teraz występują problemy ze zdrowiem.

To, jak dotkliwie odczujemy skutki pandemii jako społeczeństwo, grupy i jednostki, w dużej mierze zależy od tego, jakie decyzje podejmą nasi rządzący. Czy na pierwszym miejscu postawią dobro wspólne, czy interesy poszczególnych branż i korporacji.

Tymczasem możemy zająć się wzmacnianiem więzi w naszych społecznościach i działać tak, jak chcielibyśmy, aby działali nasi politycy. Możemy też – i to jest być może najważniejsze – pokazać, że miłość i współczucie są silniejsze niż strach.

A oto jedenaście sposobów na to, by lepiej zadbać o siebie nawzajem, zachowując zasady bezpieczeństwa, w trudnych czasach pandemii COVID-19.

1) Dbaj o siebie, żeby zadbać o wszystkich – spłaszczajmy krzywą zachorowań!

Utrzymuj fizyczny dystans od innych. Ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, jak wyjście do sklepu, czy apteki, kiedy jest to naprawdę koniecznie.

2) Sprawdzaj, jak sobie radzą starsi sąsiedzi

Fizyczna izolacja jest niezbędna, by minimalizować rozprzestrzenianie się choroby, ale w niektórych przypadkach może oznaczać trudną samotność. Zadbaj o swoich sąsiadów, szczególnie ludzi starszych, niemających bliskich. Zadzwoń i zapytaj, czy niczego nie potrzebują.

3) Bądź w kontakcie z osobami w izolacji

To świetny czas, żeby odezwać się do znajomych – nawet tych od dawna nie widzianych. Zadzwoń, zorganizuj video-czat, wyślij śmiesznego mema – jest tyle rzeczy, które mogą rozweselić! Możecie robić wszystko: od wspólnego oglądania filmów do obchodzenie urodzin. Najważniejsze żeby nikt nie czuł się zapomniany

4) Zaoferuj pomoc w zakupach

Znasz osoby, które z jakichś względów nie mogą wyjść nawet do najbliższego sklepu? Zaproponuj, że zrobisz zakupy albo dostarczysz cokolwiek innego, czego mogą potrzebować. Oczywiście – dbając o bezpieczeństwo swoje i osoby, której pomagasz.

5) Przeciwdziałaj rasizmowi

Na całym świecie notowane są przypadki ataków na osoby o azjatyckim pochodzeniu tylko dlatego, że pierwsze zachorowania na Covid-19 zostały zanotowane w Chinach. Niestety zdarzyły się już również w naszym kraju. Jasno przeciwstawiaj się rasistowskim zachowaniom, niezależnie od tego czy usłyszysz je w świecie rzeczywistym, czy zobaczysz w sieci. Ostatnie czego potrzebujemy w czasie pandemii, to rasizm i agresja – nie dawajmy na nie przyzwolenia!

6) Zwalczaj nieprawdziwe informacje w sieci

Po internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych (a czasem nawet szkodliwych!) informacji o COVID-19. Jeśli trafisz na takie fake newsy, koniecznie je zgłoś! Warto też wysłać wiadomość osobie, która je rozpowszechnia – pamiętając, że robi to zapewne w dobrej wierze. Nie atakuj, wytłumacz o co chodzi i poleć źródła godne zaufania – takie jak Światowa Organizacja Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Sanepid, twój lekarz czy szpital.

7) Wspieraj lokalne miejsca

Kawiarnie, restauracje, sklepiki – wszystkie małe biznesy przechodzą teraz bardzo ciężkie chwile. Jeśli masz taką możliwość, przełóż termin zamiast odwoływać zaplanowaną usługę. Sprawdź, czy miejsce które regularnie odwiedzasz nie sprzedaje teraz bonów na kawę/strzyżenie/obiad w przyszłości. Wiele miejsc oferuje też usługi zdalne – być może wciąż możesz zrobić zakupy u lokalnego dostawcy albo zamówić bezkontaktowo jedzenie z ulubionej knajpy. Pomóżmy przetrwać tym wszystkim miejscom – jest im teraz znacznie trudniej niż korporacjom czy wielkim sieciom handlowym, a chcemy mieć dokąd pójść jak już czasy izolacji się skończą, prawda?

8) Dołącz do lokalnej grupy pomocowej i zaoferuj wsparcie

Na Facebooku powstaje mnóstwo grup wzajemnej pomocy – znajdź taką, która skupia osoby z Twojej okolicy (poszukiwania możesz zacząć od hasła “widzialna ręka”) i dołącz do niej. Jeśli masz do zaoferowania jakąś konkretną pomoc, zadeklaruj się, a jeśli nie – wypatruj postów z prośbami. Może się okazać że nawet nie wiesz, a dysponujesz dokładnie tym, czego ktoś inny potrzebuje!

9) Dziel się pozytywnymi wiadomościami

Mimo trudnego czasu, jest mnóstwo ludzi, którzy pomagają innym i masa pozytywnych historii. Dziel się nimi, nie dajmy się zalać wyłącznie informacjom o rosnących słupkach zachorowań. A może to Ty robisz dla kogoś coś fajnego? Nawet jeśli to drobiazg, podziel się nim – kto wie, może zainspirujesz innych?

10) Stawiaj granice

Decyduj, ile czasu i uwagi poświęcasz na śledzenie doniesień dotyczących koronawirusa i pamiętaj, żeby robić przerwy. Umów się ze sobą na konkretną porę, a gdy ona nadejdzie – wyłącz komputer, odłóż telefon. Daj głowie odpocząć. Poruszaj się trochę, zjedz coś dobrego, posłuchaj ulubionej muzyki albo daj uszom nacieszyć się ciszą. Dieta informacyjna pomaga złapać dystans i zmniejszyć stres, którego wszyscy w obecnych warunkach doświadczamy. Pamiętaj, aby pomagać innym, potrzebujesz regularnie ładować też swoje baterie. Odpowiednio rozłóż siły, a jeśli czujesz, że również potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się po nie sięgnąć. Jesteśmy w tym razem.

11) No i nie wykupuj całego papieru toaletowego!

Przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne, ale powstrzymaj się przed panicznym gromadzeniem. Inni też chcą zrobić zakupy, a jeśli pragniemy lepszego świata, musimy nauczyć się brać pod uwagę potrzeby całej naszej społeczności :-)

I pamiętaj: myj ręce, myj ręce, myj ręce. To chroni ciebie i wszystkich wokoło. A trwa tylko 30 sekund.

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło greenpeace.org