Syreny przypomną warszawiakom o powstaniu w getcie

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w niedzielę (19 kwietnia) o godz. 12 na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund. 

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Ta inicjatywa ma sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów, kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. W kampanii z ich udziałem, pod hasłem “Łączy nas pamięć”, najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Oddajmy hołd w sieci

Obecna, trudna sytuacja wymusiła konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie warszawiaków oraz wolontariuszy, którzy 19 kwietnia mieli rozdać na ulicach Warszawy dwieście pięćdziesiąt tysięcy papierowych żonkili, podjęto decyzję o przeniesieniu inicjatywy do Internetu. Nie odbędą się również oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

Jednak w czasie potrzeby zachowania szczególnej odpowiedzialności za siebie i innych, hasło akcji “Łączy nas pamięć” nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu.

Muzeum udostępnia szablon żonkila – kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. 

Fot. mat. prasowe POLIN. Źródło UM Warszawa

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl