Astma nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczek

W całym kraju istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia z obowiązku tego zwolnione są dzieci poniżej 2 lat; osoby niezdolne do samodzielnego zakrywania ust i nosa oraz chorzy mający poważne, widoczne trudności z oddychaniem.

– Absolutnie nie dotyczy to pacjentów z astmą, która jest wręcz wskazaniem do noszenia maseczek! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Krótko po zapowiedziach Ministra Zdrowia oraz wstępnej publikacji projektu rozporządzenia, do placówek podstawowej opieki zdrowotnej masowo zaczęli zgłaszać się pacjenci z astmą, domagając się wystawienia zaświadczeń lekarskich zwalniających ich z obowiązku noszenia masek ochronnych.

Uważamy, że wiele osób błędnie odczytało nowe przepisy, z których jasno wynika, że tylko małe dzieci (do 2 roku życia), osoby niepełnosprawne, nie potrafiące same o siebie zadbać oraz cierpiące na duszności, którym maska uniemożliwiałaby oddychanie, są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Pozostałe, a szczególnie pacjenci z astmą, chorobami płuc (np. POCHP) powinny wyjątkowo chronić drogi oddechowe, gdyż są najbardziej narażone na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem. Jeszcze raz podkreślamy: zaświadczenie o astmie nie jest powodem wizyt  w placówkach poz – największych skupiskach zarazków! Nikomu takich zaświadczeń wydawać nie będziemy, gdyż jest to niezgodne z z zapisami rozporządzenia! informuje Bożena Janicka.

– Ograniczmy swoje wizyt w nich do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie – apelują lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ radzą także, aby przestrzegać zasad higieny, wietrzyć pomieszczenia, obowiązkowo myć ręce!

– Mycie rąk jest szczególnie istotne również po każdym dotknięciu banknotów, które szybko „zmieniają właścicieli” i zbierają wirusy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, należy korzystać z płatności zbliżeniowych – mówi Bożena Janicka.

ZOBACZ TAKŻE:

– To jest katastrofa – można usłyszeć od wielu lekarzy w kontekście zwyczajów wielu Polaków odnośnie wietrzenia mieszkań, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa. 

W czasie pandemii należy wietrzyć mieszkania?

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *