123456789, 111111 czy admin to nie są dobre hasła

Dziś (7 maja) przypada Światowy Dzień Hasła. To dobry moment, aby przypomnieć sobie jakie są podstawowe zasady tworzenia bezpiecznych i mocnych haseł.

W specjalnym raporcie SplashData w 2019 roku zaprezentowano najgorsze hasła, które są używane powszechnie przez internautów. Wśród nich znalazły się m.in. 123456789, 111111,  abc123, princess, admin, welcome,  7777777, welcome czy dragon.

Hasło powinno być długie i skomplikowane

Wielu internautów nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa wybiera hasła zbyt proste i oczywiste, co zdecydowanie ułatwia sprawę tym, którzy chcieliby włamać się na nasze konto.  Jak więc stworzyć mocno hasło, które trudno rozszyfrować i tym samym zabezpieczyć przed atakiem hakerów? 

  • Mocne hasło powinno zawierać zarówno małe jak i wielkie litery, a także cyfry i znaki specjalne. Aby jednak łatwo było takie hasło zapamiętać, warto, aby litery układały się w słowo, ale takie, które nie występuje w słowniku.
  • Hasło powinno być jak najdłuższe, bo tym samym haker musi wziąć pod uwagę więcej różnych kombinacji i trudno będzie mu odkryć jakie jest Wasze hasło. 
  • Cyfry także można dobrać takie, które są łatwe dla nas do zapamiętania. Unikajmy jednak dat oczywistych typu data urodzin itp., ponieważ takie mogą być zbyt proste do odgadnięcia.
  • Według różnych zasad bezpieczeństwa mówi się, że hasła powinno zmieniać się raz na kwartał lub co pół roku.
  • Pamiętajmy jednak, że częsta zmiana haseł kusi, aby nosić przy sobie notes z zapisanymi hasłami, co jest zaprzeczeniem bezpieczeństwa. Dlatego lepiej nieco rzadziej zmieniać hasła, ale nie zapisywać ich w notesie, który możemy zgubić.
  • Hasła do poczty elektronicznej, internetowego konta czy serwisów społecznościowych powinny być od siebie różne. Niestety, wciąż zdarzają się dziury w systemach bezpieczeństwa i hasła wyciekają. Jeśli wszędzie używamy takiego samego hasła, to po takim wycieku przestępcy mając dane np. do portalu społecznościowego mogą zalogować się do poczty e-mail, banku, itd.
  •  Tak gdzie tylko można, warto korzystać z dwustopniowe autoryzacji. Takie logowanie dostępne jest w serwisach społecznościowych typu Facebook czy Twitter. 

ZOBACZ TAKŻE:

O Polaku, który wynalazł internet

Fot. ma charakter poglądowy. 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl