Pierwsze chwile życia małego żubrzyka (video)

Dość wcześnie w tym roku rozpoczęły się wycielenia u żubrów. W zagrodzie pokazowej w Mucznem, w dniu jej otwarcia po zakazie związanym z pandemią, pojawił się pierwszy tegoroczny cielak – byczek, pełen sił i wigoru.

To już 27 żubrzątko, które urodziło się w zagrodzie, by w ciągu kilku lat uzyskać wolność. – Tym razem „chłopczyka” urodziła Muczna, żubrzyca przywieziona z Francji, ojcem zaś został, po raz kolejny, byk Xarius – obwieszcza Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany. – Wkrótce spodziewamy się kolejnych narodzin, zaś na imiona dla noworodków ogłosimy konkurs.

Jak dodaje, obecnie w zagrodzie żyje dziesięć żubrów. W ciągu minionych sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło stąd pięć osobników, zaś osiem pojechało aż do Rumunii. Trzy lata temu kolejne osiem żubrów wzięło udział w odtworzeniu stada Górny San II, a w roku ubiegłym dołączyła do niego krowa Putrycja.

Zagroda pokazowa w Mucznem od 20 maja jest dostępna dla odwiedzających od świtu do zmroku, oczywiście z zachowaniem standardów sanitarnych. Od momentu otwarcia w 2012 r. odwiedziło ją już ponad 900 tys. osób. przyjeżdżających w Bieszczady. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy odwiedzający.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Co poszło nie tak?

Fot., źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl