Pracowali na polu, kiedy trafił w nich piorun

Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy gminy Goraj w woj. lubelskim, którzy zostali przewiezieni do szpitala po tym jak w miejsce, gdzie pracowali uderzył piorun. 

Jak informują policjanci, do zdarzenia doszło w miejscowości Wólka Abramowska gm. Goraj. Dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat, korzystając z ciągnika pracowali na polu. W pewnym momencie pogoda znacznie się pogorszyła i zaczął padać deszcz.

– Panowie wyłączyli silnik maszyny. Podczas gdy jeden z nich wciąż znajdował się w ciągniku, a drugi postanowił schronić się w pobliskim budynku doszło do wyładowania atmosferycznego. Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna przewrócił się. Na szczęście ojciec i syn zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pomoc. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała ich do szpitala – relacjonują lubelscy mundurowi.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w trakcie burzy:

  • W terenie: O ile to możliwe wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Jeśli burza „złapie” nas np. w trakcie pływania, natychmiast wyjdźmy z wody. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.
  • Gdy jedziemy pojazdem: Pamiętajmy, że nie wolno zatrzymywać się po drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.
  • W domu: Sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Czy korzystanie z telefonu podczas burzy jest bezpieczne?

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl