Dzisiejsza pogoda da się nam we znaki

W Polsce dominować będzie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka uwarunkowany głównie gorącym i dusznym środowiskiem atmosferycznym. Obojętna biotropia pogody wystąpi jedynie początkowo na Pomorzu – informuje IMGW.

W całej Polsce nastąpi dalsze ocieplenie uwarunkowane napływem ciepłej i wilgotnej masy powietrza ze wschodu. Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem występować będzie już od rana na wschodzie i południu Polski, a w godzinach okołopołudniowych w całym kraju zaznaczy się umiarkowany i silny stres gorąca (mapa). Przez cały dzień środowisko termiczne odczuwane będzie jako ciepłe i gorące, a w najcieplejszej porze dnia miejscami (zwłaszcza na wschodzie) nawet jako bardzo gorące. Odczuwalnie chłodno może być jedynie w godzinach porannych na wybrzeżu (mapa). Niemal w całej Polsce od rana do wieczora utrzymywać się będzie odczucie duchoty, miejscami może być również parno.

Kolejną noc w Polsce lokalne burze mogą utrudniać zasypianie i zakłócać sen, a odczuwalnie ciepłe środowisko termiczne na północnym wschodzie będzie oddziaływać niekorzystnie na jakość nocnego wypoczynku (sen płytki). W dzień uciążliwe dla organizmu człowieka środowisko termiczne, związane z napływem gorącej masy powietrza, będzie wpływać osłabiająco na organizm człowieka. U wielu osób, zwłaszcza skłonnych do meteoropatii, mogą występować objawy senności i zmęczenia. Dusza (miejscami też parna) pogoda kształtowana przez niż, a także spadek wagowej zawartości tlenu w powietrzu, przyczyniać się będą do obniżenia sprawności psychofizycznej z objawami wydłużenia czasu reakcji. Okresami w ciągu dnia zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego może pozytywnie wpływać na nastrój. Prognozowane burze i związane z nimi porywy wiatru, zwłaszcza we wschodniej połowie Polski w drugiej połowie dnia, mogą wywoływać niepokój i drażliwość.

Rekomendacje IMGW

W najcieplejszej porze dnia należy unikać wysiłku fizycznego na terenie otwartym; zaleca się przebywanie w miejscach zacienionych i przewiewnych. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody traconej z organizmu w wyniku wzmożonego wydzielania potu (mapa), a także o osłonięciu głowy przed działaniem promieniowania słonecznego. Szczególną ochroną powinny zostać otoczone dzieci, osoby osłabione i w podeszłym wieku, gdyż są one najbardziej podatne na negatywne skutki działania stresu gorąca. Planując pobyt w przestrzeni otwartej warto zaopatrzyć się w parasol oraz pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas występowania burzy. Więcej informacji znajdziecie na stronie pogodynka.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy pogodę na cały długi weekend

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło IMGW