Takich wakacji jeszcze w Polsce nie było

60 procent ankietowanych zamierza w tym sezonie zrezygnować z wyjazdu na letni wypoczynek. Ponad połowa z nich zmianę planów wakacyjnych uzasadnia obawami o własne zdrowie w związku z epidemią koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych przez serwis OLX.

Jeszcze rok temu blisko 50 procent Polaków wybierało się na letni urlop, z czego większość spędzała swój czas wolny w kraju, głównie w kurortach nadmorskich.* Dziś, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Serwis OLX przeprowadził badania wśród swoich użytkowników. Wynika z nich, że prawie 60 proc. badanych zamierza zrezygnować z wakacji lub przesunąć je na okres po pandemii. Decyzje te motywują obawami o własne zdrowie.

Ci, którzy na urlop pojadą, spędzą go w kraju (67 proc). Wśród tych, którzy na wyjazd jednak się zdecydują, największą popularnością cieszy się kierunek północny. Jak wynika z sondażu serwisu OLX, aż 56 proc. ankietowanych pragnie wypocząć w domku wakacyjnym czy pensjonacie. Takie miejsca zdecydowanie sprzyjają przestrzeganiu bezpiecznego dystansu społecznego. 20 proc. respondentów będzie podróżować po kraju śpiąc w hotelach. Z kolei fani aktywności fizycznej, a w szczególności sportów wodnych chętniej wyjadą na camping wybierając pole namiotowe czy kamper. Z takiej formy noclegu skorzysta ponad 13 proc. odpowiadających.

Rząd systematycznie wprowadza kolejne etapy „odmrażania” gospodarki. O ile kwestia podróży zagranicznych jest na ten moment mocno utrudniona, o tyle na rodzimym podwórku branża turystyczna powoli powstaje niczym feniks z popiołów, aby uzbrojona w środki dezynfekujące sprostać coraz bardziej wymagającym warunkom.

Jak wynika z naszych badań, sterylne warunki są jednym z kluczowych czynników, decydujących o wyborze miejsca pobytu. Wskazuje na nie niemal 40 procent respondentów mówi Marta Wojciechowska z serwisu OLX. Wiele osób przy wyborze zakwaterowania kieruje się też wygodą i dobrem swoich najbliższych. Jako warunki decydujące o wyborze danego miejsca pobytu wskazują miejsce przyjazne dzieciom, dostęp do sieci bezprzewodowej, a także możliwość bezpiecznego zaparkowania samochodu.

Pozostaje kwestia ceny. Na portalu ogłoszeniowym, nocleg w słonecznym Rewalu znajdziemy już od 50 złotych od osoby. Za weekend, nieopodal promenady w Ustce zapłacimy około 120 złotych. Natomiast tydzień z własną linią brzegową na Półwyspie Helskim i niezapomniane zachody słońca z setką „latawców” na horyzoncie już od 450 złotych. 

Co czwarty badany deklaruje przełożenie dłuższego urlopu na czas po pandemii. A więc zamiast wakacji może przyda się przepis na udany weekendowy wypad? Kto marzy o morzu, a myśli o mieście ten zdecydowanie powinien udać się do Trójmiasta. Ceny za gofra ciut wyższe, niż w pozostałych miejscowościach nadmorskich, ale i baza noclegowa bogatsza.

ZOBACZ TAKŻE:

O czym warto pamiętać podróżując w czasie pandemii

* Dane na podstawie ankiety przeprowadzonej na użytkownikach serwisu OLX, czerwiec 2019 r. ** Badanie przeprowadzono na grupie 1925 użytkownikach serwisu OLX w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku. Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *