20-latka uznała, że jest doświadczonym kierowcą

Pewna 20-latka z Elbląga zamieściła na portalu społecznościowym film, na którym widać jak kierując samochodem znacznie przekracza dozwoloną prędkość. Młoda kobieta jadąc ulicami miasta w pewnym momencie na liczniku auta miała 118 km/h. Wpadła na pomysł, by pochwalić się tym swoim znajomym na portalu społecznościowym. Z kolei pewna 19-latka z powiatu mińskiego przejeżdżała autem przez powiat węgorzewski i w obszarze zabudowanym rozpędziła je do 128 km/h. Jak sama stwierdziła, prawo jazdy ma od czterech miesięcy, więc jest już doświadczonym kierowcą.

Na skrzynkę mailową Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęło zawiadomienie od osoby, która zauważyła na jednym z portali społecznościowych film „wrzucony” tam przez młodą kobietę. Sprawa trafiła do policjantów z wydziału zajmującego się wykroczeniami. Ci z kolei najpierw sięgnęli po miejski monitoring. Co prawda z konta społecznościowego nie dało się ustalić danych kobiety, ale to nie powstrzymało policjantów. Gdy funkcjonariusze przejrzeli nagrania z kamer monitoringu zauważyli, że samochód, który w tym czasie poruszał się ulicą Płk. Dąbka pochodzi z wypożyczalni. Stamtąd tez uzyskano dane osoby, która pojazd wypożyczała, a także zapis GPS. Ten ostatni pokrywał się z trasą zabezpieczoną na monitoringu. Ustalona kobieta została wezwana do komendy jako popełniająca wykroczenie. 20-latka nie spodziewała się, że przez swoje zachowanie (przekroczenie prędkości oraz zamieszczenie filmu w Internecie) poniesie odpowiedzialność. Nie umiała wyjaśnić dlaczego jechała tak szybko. Film zamieściła na portalu, by pochwalić się przed znajomymi. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy na 3 miesiące.

– Mając na uwadze, że czyny, których dopuściła się 20-latka to poważne wykroczenia, mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także wysoce szkodliwe społecznie, ustalono karę grzywny w wysokości 2000 złotych – mówi policjantka prowadząca czynności w sprawie o wykroczenie.   

Materiał z policyjnych ustaleń trafi teraz do sądu i to tam zapadnie ostateczna decyzja co do wysokości grzywny.

Z kolei policjanci z węgorzewskiej drogówki pełniąc służbę w miejscowości Kolonia Rybacka prowadzili kontrole pojazdów pod kątem przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości. W pewnym momencie zauważyli szybko nadjeżdżający pojazd. Funkcjonariusze wykonali pomiar i urządzenie wykazało, że kierowca audi poruszał się w obszarze zabudowanym z prędkością 128 km/h. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli. Kierującym okazała się 19-letnia mieszkanka powiatu mińskiego. Kobieta tłumaczyła funkcjonariuszom, że jest już bardzo doświadczonym kierowcą, choć prawo jazdy ma dopiero cztery miesiące i w zasadzie to już prawie dojechała do celu.

– Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, kobieta stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto została ukarana mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Młodość, brawura, prędkość – te trzy elementy za kierownicą często prowadzą to tragedii, w których ofiarami są właśnie młode osoby. Młodych kierowców cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i podejmowania ryzyka. Apelujemy o rozwagę i ostrożność do wszystkich użytkowników dróg. Dobre warunki jazdy i pewność siebie za kierownicą nie gwarantują bezpieczeństwa na drodze – podsumowują mundurowi. 

ZOBACZ TAKŻE:

Wsypali cukier do baku auta. Efekt był łatwy do przewidzenia

Fot. ma charakter poglądowy, źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *