Odkryto szczątki młodego żołnierza Carskiej Armii Rosyjskiej

Niezwykłe historie kryją tereny powiatu wyszkowskiego na Mazowszu. Świadczą o tym liczne cmentarze i mogiły po poległych żołnierzach z czasu I i II Wojny Światowej. Do niecodziennego odkrycia doszło na terenie gminy Rząśnik.

Kilka dni temu dyżurny wyszkowskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o odnalezieniu ludzkich szczątków wykopanych w trakcie prowadzonych prac ziemnych na terenie posesji w miejscowości Wólka Folwark.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policyjni specjaliści wspólnie z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin wykonywali czynności procesowe, zabezpieczali miejsce i ślady oraz sporządzali niezbędną dokumentację mającą na celu wyjaśnić tą niezwykłą historię. Zabezpieczone szczątki zostały przewiezione do policyjnego prosektorium, gdzie zostaną poddane szczegółowym oględzinom wykonanym przez biegłych sądowych.

– Ze wstępnych ustaleń mundurowych można wnioskować, że odnalezione ludzkie szczątki wraz częścią umundurowania wojskowego mogą należeć do młodego żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej. Świadczyć o tym może guzik od munduru z dwugłowym orłem, długie charakterystyczne buty oraz pas z klamrą. Około 800 metrów od znaleziska znajduje się właśnie cmentarz poległych żołnierzy w I Wojnie Światowej, m.in. podczas walk wojsk obu frontów prowadzonych na terenie dzisiejszej gminy Rząśnik w lipcu 1915 roku. Warto również przypomnieć, że w Carskiej Piechocie walczyło i zginęło wielu wcielonych w ich szeregi Polaków – informują mazowieccy policjanci.

O niezwykłym odnalezieniu został również powiadomiony Instytut Pamięci Narodowej, który pozostaje w stałym kontakcie ze śledczymi. Prowadzone śledztwo pozwoli na szczegółowe wyjaśnienie tej niezwykłej historii terenu powiatu wyszkowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Dawniej epidemie pojawiały się nawet co kilka lat

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl