Upamiętniono muralem człowieka, który dla wielu był autorytetem

Na ścianach budynku CXIX L.O. im. Jacka Kuronia w Warszawie powstał mural z wizerunkiem patrona wolskiej szkoły.  Autorem malowidła jest Wilhelm Sasnal.

– Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Inicjatywa namalowania muralu zrodziła się w Wolskim Centrum Kultury. 

– Jestem dumny, że mogłem się przyczynić do realizacji tego projektu – stwierdza dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski.– Dziś, 21 lat po przełomie 1989 roku, projekt ten przypomina głos pokolenia, które wywalczyło suwerenne i demokratyczne państwo, wierząc w ideały równości społecznej i wolności osobistej. Dzięki muralowi będziemy mogli przypomnieć sobie o wartościach, o których często zapominamy w komercyjnym świecie interesowności politycznej i wzrastającej fali nienawiści – dodaje.

Mimo, że Jacek Kuroń od zawsze był związany z Warszawą, do tej pory próżno szukać było znaczącej formy jego upamiętnienia. Mural wydaje się być tą formą sztuki, która jest najbliżej społeczeństwa, a w jego odbiorze, między ludźmi a dziełem, nie staje żaden podmiot. Nieprzypadkowy jest też wybór lokalizacji.

– W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi. Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – dodaje dyrektor LO Teresa Wesołowska.

Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal, którego prace możemy podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz oczywiście w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i
Centrum Sztuki Współczesnej.

– Powstały mural jest czarno-biały, ostentacyjnie surowy i sprowadzony do kontrastów. Twórca w części od ulicy Jana Pawła II skorzystał ze zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego i przeniósł na podstawie tej fotografii oraz przeskalował klasyczne ujęcie portretowe. W drugiej części muralu, od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było inne ujęcie fotograficzne, wykonane w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku, którego konsekwencją był wyrok trzech lat pozbawienia wolności – opisuje nowy wolski mural Bartłomiej Kubicki, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wola.

ZOBACZ TAKŻE:

Karwowski i Maliniak “zamieszkali” na Ursynowie

Fot., źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl