Nastał czas najemców? Stawki dołują

Od 1 do ponad 8 procent spadły w maju średnie ceny ofertowe najmu w największych polskich miastach – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Obniżka stawek, obserwowana w większości z nich od początku roku, wyraźnie przyspieszyła.

Choć w poprzednich latach maj przynosił obniżki oczekiwań wynajmujących mieszkania, zawirowania spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że przecena obserwowana w maju 2020 r. była głębsza. Jak w trzech poprzednich latach maj przynosił obniżki poniżej 2 proc., tak w tym roku sięgnęły one nawet przeszło 8 procent.

Najmocniej względem kwietnia średnia cena ofertowa odstępnego spadła w Łodzi. Wynajmujący oczekiwali tam średnio 1865 zł/m-c. – o 8,4 proc. mniej niż w kwietniu. Notowane jesienią ubiegłego roku podwyżki stawek sprawiły jednak, że średnia cena ofertowa w Łodzi wciąż jest wyższa niż przed rokiem. W relacji do maja 2019 r. wzrosła o 1,1 proc.

Sporą obniżkę średniej stawki odnotowano w maju także w Warszawie. W ogłoszeniach najmu mieszkań usytuowanych w stolicy wpisywano średnio 3644 zł/m-c – o 5,2 proc. mniej niż w kwietniu. O więcej niż 5 proc. mieszkania przeznaczone na wynajem zostały przecenione w Krakowie. W stolicy woj. małopolskiego w maju za odstępne oczekiwano średnio 2208 zł/m-c – o 5,7 proc. mniej w relacji do kwietnia.

Spośród dziesięciu największych polskich miast, najniższe średnie stawki odstępnego zanotowano w Bydgoszczy (1695 zł/m-c i -1,5 proc. m/m) oraz Poznaniu (1780 zł/-m-c i -3,0 proc. m/m).

Obniżki stawek na rynku najmu odnotowano także w porównaniu z majem 2019 r. Najmocniej – o 14,5 proc. swoje oczekiwania w ciągu roku obniżyli wynajmujący mieszkania w Warszawie. Na tak znaczną promocję wpłynęło ostatnie pięć miesięcy, w których średnia stawka spadała od 3 do 7 proc. Spadek w tym czasie dotknął zwłaszcza wycenę mieszkań o powierzchni większej niż 90 mkw., które nie zostały ujęte w naszej analizie.

O blisko 9 proc. w ciągu roku obniżyła się średnia cena ofertowa odstępnego w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Podwyżki w skali roku odnotowano jedynie w Lublinie (+2,1 proc. r/r) i Łodzi (+1,1 proc. r/r). Więcej na ten temat: www.bankier.pl

ZOBACZ TAKŻE:

COVID-19 utrudnia prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób etyczny

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe