Pechowa przygoda “nocnego turysty”

Jeże zadomowiły się już w mieście, ale ich wędrówki są często niebezpieczne. Pewien „nocny turysta” z Warszawy nie zauważył niezakrytej studzienki, do której nieopatrznie wpadł. Próbował, ale nie mógł się z niej wydostać, był już bardzo osłabiony. 

Kilka dni temu do warszawskich strażników miejskich, którzy patrolowali ulicę Srebrną, podeszła kobieta, która poinformowała, że nieopodal w studzience odpływowej znajduje się jeż, który nie może się z niej wydostać. Rzeczywiście, w środku znajdowało się mocno osłabione zwierzątko.

– Prawdopodobnie tkwiło tam od kilku dni. Jeż nie miał szans opuszczenia blisko półmetrowej studzienki. Funkcjonariusze bardzo delikatnie wydobyli pechowca z pułapki, w której się znalazł i dali mu pić. Kolczasty ssak trafił pod opiekę specjalistów z lecznicy Lasów Państwowych, gdzie nabierze sił. Później wróci do swojego naturalnego środowiska z zaleceniem zachowania większej ostrożności podczas miejskich wędrówek – informują strażnicy miejscy z Warszawy. 

6 faktów o jeżach, które warto znać

 1. Jest ich coraz mniej
  Na ziemi pojawiły się prawie 60 milionów lat temu. I mogą wkrótce zniknąć!  Śmiertelność jeży z roku na rok jest bowiem coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki. Te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Naukowcy szacują, że do 2025 roku na świecie może już nie być jeży dziko żyjących.
 2. To pożyteczne zwierzęta
  Jeże zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.
 3. Kochają wolność
  Jeży nie wolno więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności. Co noc przemierzają około 2-3 km w poszukiwaniu pokarmu. 
 4. Zapadają w sen zimowy
  W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.
 5. Potrzebują schronienia na zimę
  Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.
 6. Potrzebują ludzkiej pomocy
  Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

ZOBACZ TAKŻE:

Zabił młotkiem dwa jeże. Powód szokuje

Fot., źródło Straż Miejska Warszawa. Źródło ZOO Wrocław

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl