Najpierw są kobietami, a następnie zamieniają się w mężczyzn

Najbardziej fascynujące w życiu ślimaków jest ich rozmnażanie. Są one obojnakami, co oznacza, że mają zarówno męskie, jak i żeńskie przydatki płciowe, lecz mimo tego potrzebują drugiego osobnika do zapłodnienia.

W Polsce jest 200 gatunków ślimaków, w tym około 140 gatunków lądowych. Możemy spotkać je prawie wszędzie, jednak w lasach żyją one głównie w tych liściastych, gdyż wiąże się to z glebą, po której pełzają. Mięczaki te nie lubią kwaśnego odczyny gleby oraz potrzebują węglanu wapnia, dlatego nie spotkamy go w lasach iglastych.

Ślimaki odżywiają się roślinami, grzybami, a nawet resztkami zwierzęcymi. Zwierzęta te, mimo że są całkowicie głuche i ślepe, to mają niesamowity węch. Jedzenie potrafią zlokalizować nawet z kilku metrów. Dzięki swoim zwyczajom żywieniowym mięczaki biorą udział w obiegu materii organicznej, co oznacza, że mają pozytywny wpływ na przyrodę. Dodatkowo wydzielina ślimaków jest pożywką dla mikroorganizmów. Po co ślimaki wydzielają tyle śluzu? Robią to, aby łatwiej było im się przemieszczać. Często wykorzystują także ślady innych ślimaków, aby poruszać się szybciej. Te małe stworzonka są uznane za najwolniejsze zwierzęta, „rozpędzają się” do 7 m/godz – informuje Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.

Najbardziej fascynujące w życiu ślimaków jest ich rozmnażanie. Są one obojnakami, co oznacza, że mają zarówno męskie, jak i żeńskie przydatki płciowe, lecz mimo tego potrzebują drugiego osobnika do zapłodnienia.

– Jak u wszystkich zwierząt zbliżenie zaczyna się od tańców godowych. Niestety, nie zobaczymy u ślimaków efektownych tańców i kolorów. Ślimaki początkowo pełzają w kręgu po śladach wydzieliny drugiego osobnika wyczuwają wszystkie informacje. Zataczają coraz mniejsze kręgi aż dochodzi do zbliżenia, podczas którego strzelają do siebie „miłosnymi strzałkami” węglanu wapnia prosto w otwory płciowe. Później dochodzi do dotykania się osobników i wymiany plemników, w skrócie można powiedzieć, że ślimaki najpierw są kobietami, a następnie zamieniają się w mężczyzn. Takie zjawisko może trwać nawet 24 godziny. Po wszystkim każdy ślimak idzie w swoją stronę, a już po 14 dniach składają do 100 jaj, w specjalnych dołkach. Okres inkubacji, w zależności od temperatury, trwa od 12 do 25 dni – wyjaśnia Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.

Gdy nadchodzą cięższe czasy np. zima, ślimaki zagrzebują się w ziemi, schowają do skorupy i specjalną wydzieliną zamykają pancerz. Wiosną natomiast budzą się do życia. Jeżeli ślimaka nic nie zje ani nie zdepcze, to dożywają one zazwyczaj do 5 lat, lecz słyszano o ślimakach żyjących nawet 25 lat. Więcej informacji o tych fascynujących zwierzętach znajdziecie na stronie Lasów  Państwowych

ZOBACZ TAKŻE:

Jak one “to” robią ;-)

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *