Odkryj Warszawę i posmakuj rzemieślniczego piwa

Odwiedź najlepsze lokale z rzemieślniczym piwem, a przy okazji poznaj historię i ciekawe miejsca Warszawy. Do odbywania takich wyjątkowych spacerów zachęcają twórcy Miejskich Szlaków Piwnych. To nowa ciekawa inicjatywa stowarzyszenia Wolny Kraft.

Rozpoczynamy w pubie Gorączka Złota przy Wilczej 29 (lokal ma 25 lat!). Potem, mijając kamienicę Izaaka Rothberga i jeden z największych w Polsce murali, dalej przechodzimy do Kufli i Kapsli. Następnie ruszamy Nowogrodzką, przechodzimy obok kamienicy Doroty Prybe, w której doszło do tragicznego zakończenia burzliwego romansu i kamienicy Polaminów, z jedną z najefektowniejszych fasad z początku XX wieku i docieramy do Jabeerrwocky. Potem, przecinając ul. Kruczą, której nazwa wcale nie pochodzi od ptactwa, lecz od czarnego błota, zwanego w dawnych czasach “krukiem”, dochodzimy do Drugiego Dna, skąd już niedaleko do Cudów na Kiju, mieszczących się w dawnym Domu Partii, czyli siedzibie PZPR.

To zaledwie fragment “Serca Miasta”, pierwszego z Miejskiego Szlaków Piwnych, opracowanych przez stowarzyszenie Wolny Kraft oraz varsavianistę Piotra “Pietię” Wierzbickiego. Jest szczególny, ponieważ łączy głównie lokale, które powstały na samym początku piwnej rewolucji lub nawet nieco wcześniej i prowadzi trasą, którą od kilku lat maszerują miłośnicy rzemieślniczych trunków. 

–  Dobre piwo nie potrzebuje okazji, ale od zawsze było głównie tłem do spotkań i ciekawych historii. W tych trudnych czasach szukaliśmy sposobu, aby połączyć przyjemne z przyjemnym i zachęcić do wspierania polskiego piwa rzemieślniczego w sytuacji społecznego dystansu. Razem z największymi specjalistami z piwnej i przewodnickiej branży przygotowaliśmy Miejskie Szlaki Piwne – dostępne za darmo i on-line, do przejścia samemu lub w miłym towarzystwie, własnym tempem. Można zacząć o dowolnej godzinie, z dowolnej stacji, w którymkolwiek kierunku. Dobre, rzemieślnicze piwo stanowi podkład do niezwykłej architektury i historii, którymi przez laty nasiąknęły miejskie mury – podkreśla Paweł Leszczyński, prezes Wolnego Kraftu, sędzia piwny i współtwórca Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Oprócz wspomnianego szlaku “Serce Miatsa” dostępne są jeszcze m.in. “Nowy, Wspaniały Świat”, czyli spacer po ścisłym centrum i “Rzuć Bracie Blagie i Chodź na Pragie”. Ten drugi stanowi zaproszenie do wycieczki po niezwykłych miejscach prawej strony Wisły. Więcej informacji znajdziecie na stronie wolnykraft.org/miejskie-szlaki-piwne/warszawa/.

–  Zobaczcie miejsce, gdzie dokonano jednego z najsłynniejszych napadów rabunkowych epoki PRL, przespacerujcie się przez osiedle Kubusia Puchatka, poznajcie klimat Starej Pragi, gdzie piękna secesja miesza się z ruiną i pustostanem. Niech nasze propozycje, podlane dobrym piwem z czołowych polskich browarów rzemieślniczych, będą dla Was inspiracją do własnych spacerów i poznawania tajemnic miasta – zachęca Paweł Leszczyński.

Stowarzyszenie Wolny Kraft powstało w symbolicznym Dniu Świętego Patryka – 17 marca 2020 roku. Jego celem jest stworzenie ruchu konsumenckiego, który łączy miłośników piwa rzemieślniczego. Stowarzyszenie wspiera i aranżuje pozytywne działania na rzecz rozwoju i popularyzacji rzemiosła.
– Łączymy się i pomagamy browarom, knajpom i sklepom specjalistycznym. Doceniamy różnorodność świata piwa, ciężką pracę, umiejętności i wyjątkowość tworzących go ludzi. Największą wartością jest, że każdy, niezależnie od gustu, znajdzie coś dla siebie – dobry smak, pasję, działalność prospołeczną – tłumaczą twórcy Wolnego Kraftu.

Więcej informacji znajdziecie w tekście poniżej.

Jak wesprzeć piwo kraftowe w czasach kryzysu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *