Czy wiesz jaką stroną drogi poruszać się jadąc na rolkach?

Jadąc na rolkach, którą stroną drogi trzeba się poruszać? Otóż zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym osobę, poruszającą się na rolkach obowiązują przepisy dotyczące ruchu pieszych, a nie na przykład rowerzystów.

Policjanci przypominają, że należy pamiętaj o tym, że:

  • Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  • Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
  • Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
  • Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
  • Uwaga! Pieszy, w tym osoba na rolkach, są najsłabiej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Jadąc na rolkach nie zapomnij o odpowiednich ochraniaczach, kasku i odblaskach.

Powyższa informacja stanowi część projektu informacyjno-edukacyjnym “Czy wiesz, że?” Mundurowi zachęcają do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Czy wiesz ile osób w Polsce nosi Twoje nazwisko? Łatwo to sprawdzisz

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *