18- i 20-latek odpowiedzą za kradzież zuchwałą

Dwójka młodych ludzi ze względu na sposób swojego działania usłyszeli zarzut zuchwałej kradzieży portfela. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze policji w Dobrym Mieście wyjaśnili okoliczności i zatrzymali sprawców kradzieży portfela, do której doszło pod koniec lipca 2020 roku w centrum miasta. Z ustaleń śledczych wynika, że tego dnia dwóch mężczyzn od dłuższego czasu obserwowało kobietę, która prowadziła rower, a w koszyku miała położony portfel.

– Gdy 52-latka zaczęła rozmawiać przez telefon, sprawcy wykorzystali ten moment, podbiegli do niej i zabrali portfel, a następnie uciekli w stronę pobliskich ogrodów działkowych. Pokrzywdzona była kompletnie zdezorientowana zuchwałością mężczyzn, ale po chwili zgłosiła kradzież policjantom. Kobieta oszacowała wartość strat na 270 złotych. Funkcjonariusze z Dobrego Miasta w niespełna kilkadziesiąt godzin od zdarzenia ustalili personalia i zatrzymali sprawców kradzieży. Okazali się nimi 18 i 20-latek z Dobrego Miasta. Ponadto, w trakcie przeszukania odzyskano skradziony portfel – relacjonują policjanci. 

To była kradzież zuchwała

Jak dodają, ze względu na charakter kradzieży i sposób ich działania, obaj mężczyźni usłyszeli zarzut kradzieży zuchwałej za co grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 18 i 20-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Mundurowi wyjaśniają, że zgodnie z art. 115 KK kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:
1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;
2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach. Fot. główna ma charakter poglądowy.

ZOBACZ TAKŻE:

38-latek został przyłapany kiedy usiłował wynieść z jednego z łódzkich sklepów markowy trunek. Kiedy trafił na zaplecze, nagle 58-letni ochroniarz, który go złapał stracił przytomność i osunął się na podłogę. Szczegóły znajdziecie w tekście poniżej.

Złodziej reanimował ochroniarza, który przyłapał go na kradzieży

Złodziej reanimował ochroniarza, który przyłapał go na kradzieży

Fot. główna ma charakter poglądowy; źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl