Jedne z największych na świecie grzybów wyrosły dość nietypowo w Polsce

Na jednej z łąk w pobliżu uroczyska Sosnowo leśnictwa Bargłów w białostockim Nadleśnictwie Augustów, zaobserwowano duże skupisko niezwykłej purchawicy olbrzymiej. To jeden z największych na świecie grzybów.

Zazwyczaj grzyb występuje pojedynczo, ale w Nadleśnictwie Augustów wyrosło duże skupisko czasznicy olbrzymiej, bo znana jest również pod taką nazwą. (Inne jej nazwy to kulica kurzawkowata oraz purchawka olbrzymia). Purchawica była do 2014 r. objęta ochroną ścisłą. Grzyb ten upodobał sobie polany leśne, łąki, pastwiska, parki i ogrody. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września – wyjaśnia Adam Sieńko z Nadleśnictwa Augustów.

Jak dodaje, owocniki charakteryzują się pokaźnym rozmiarem od 10 do 60 cm średnicy, obwodzie do 135 cm, a czasem więcej, oraz nieregularnie kulistym, lekko spłaszczonym kształtem. Jeden z największych znanych owocników czasznicy został znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach. Miał wysokość 46 cm, obwód sięgał 212 cm, a waga wynosiła aż 20,8 kg. Po raz pierwszy czasznicę olbrzymią – w 1786 r. – opisał niemiecki naturalista August Batsch.

Młode osobniki tego grzyba są jadalne. Młode purchawice są białe i pokryte mączystym nalotem, to wtedy można je jeść, z czasem ciemnieją, przybierają barwę oliwkowo-brązową, jednocześnie przestają nadawać się do spożycia.

– Największe zainteresowanie budzą rozmiary grzyba. Na pierwszy rzut oka wygląda, to tak jakby na łące zostały rozrzucone, różnego rozmiaru piłki. Leśnicy apelują o nie niszczenie osobliwości przyrodniczej, jaką jest purchawica olbrzymia – podsumowuje Adam Sieńko.

CIEKAWOSTKA

Poczta Polska w 1980 r. wydała znaczek pocztowy z czasznicą olbrzymią o wartości 10,5 zł. Autorem znaczka był znany polski grafik Alojzy Balcerzak. Więcej informacji znajdziecie na lasy.gov.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

W tym roku komary zaatakowały z wyjątkową siłą. Jak się przed nimi bronić? Matka Natura dała nam silny oręż  wrotycz pospolity. Jest to bylina o specyficznym zapachu, przypominającym kamforę. Warto jednak polubić tę roślinę, gdyż skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale też muchy, mrówki, mszyce, mole, a nawet kleszcze. Występuje masowo m.in. na łąkach, polach, leśnych polanach i w przydrożnych rowach, a jej uprawa w doniczce jest bardzo łatwa. Więcej informacji znajdziecie w tekście poniżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *