Słoń to największy ogrodnik świata

Słonie indyjskie pełnią ważną rolę w ekosystemie. Można powiedzieć, że są największymi ogrodnikami na Ziemi. Na jedzenie i poszukiwanie pożywienia poświęcają nawet do 19 godzin na dobę! Dzięki temu jeden osobnik produkuje nawet 100 kg odchodów, które rozprowadza niczym nawóz na obszarze nawet kilkuset kilometrów kwadratowych.

Dziś (12 sierpnia) obchodzimy Światowy Dzień Słonia. To dobra okazja, aby dowiedzieć się nieco więcej o tych wspaniałych zwierzętach, a może także pomóc im przetrwać.  Fundacja WWF Polska od lat działa nie tylko w Polsce, lecz również w miejscach tak odległych jak Mjanma (d. Birma), Malezja czy Mongolia. Ich darczyńcy poprzez symboliczną adopcję wspierają ochronę tygrysa, pantery śnieżnej. Mogą także zadbać o przyszłość wspaniałego gatunku jakim jest słoń indyjski. 

 Jak zaadoptować słonia? 

Wystarczy wejść na stronę pomagam.wwf.pl/slon i dokonać symbolicznej adopcji słonia. Każdy adoptujący dostaje imienny certyfikat, można również sprawić w ten sposób prezent bliskiej osobie. Od tej pory słoń „na szczęście” zamiast być kolejnym bibelotem na kredensie, może przerodzić się w realną pomoc w ochronie gatunku. 

Po co pomagać słoniom indyjskim? 

Słonie indyjskie pełnią ważną rolę w ekosystemie. Można powiedzieć, że są największymi ogrodnikami na Ziemi. Na jedzenie i poszukiwanie pożywienia poświęcają nawet do 19 godzin na dobę! Dzięki temu jeden osobnik produkuje nawet 100 kg odchodów, które rozprowadza niczym nawóz na obszarze nawet kilkuset kilometrów kwadratowych. Z kolei podczas swoich wędrówek przedzierając się przez gęste zarośla słonie tworzą korytarze, z których korzystają także inne zwierzęta. Niestety w ciągu ostatnich 120 lat populacja słoni indyjskich zmniejszyła się co najmniej o połowę! Gatunek ma status zagrożonego wyginięciem. 

Co zagraża słoniom? 

Dziś słonie azjatyckie żyją jedynie na 15% swojego pierwotnego terytorium. Przekształcanie środowiska przez człowieka sprawiło, że tereny słoni uległy fragmentacji i skurczeniu. Dlatego coraz częściej dochodzi do sytuacji konfliktowych np. niszczenia upraw, gdy zwierzęta szukają pożywienia. Niestety często słoń, który wyrządził szkody na polu bywa zabijany w odwecie. Innym poważnym zagrożeniem dla gatunku jest kłusownictwo. Słonie zabijane są dla ciosów i skóry. Część z nich wyłapywana jest również do pracy w branży rozrywkowej i w trudnym terenie. 

Czy ochrona słoni ma znaczenie dla Polski? 

Ochrona przyrody w odległej Azji ma także znaczenie dla nas, w Polsce. Jesteśmy częścią jednej całości. Jak pokazały ostatnie miesiące walka z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami w różnych częściach świata jest bardzo ważna w perspektywie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi globalnie. Polki i Polacy coraz częściej wybierają się na dalekie wakacje do Azji, gdzie stają przed wyborami rozmaitych atrakcji. Przyczynienie się do ochrony słonia to rezygnacja z zakupu pamiątek z kości słoniowej, paramedykamentów z części ciał słoni czy rezygnacja z przejażdżek na tych zwierzętach. Jednocześnie udzielanie finansowego wsparcia ochronie słoni to możliwość prowadzenia działań antykłusowniczych, podnoszenia świadomości społeczności lokalnych i monitorowania poszczególnych osobników, by móc lepiej je chronić. Paradoksalnie troska o jeden gatunek często przyczynia się do objęcia ochroną dużych obszarów, głównie lasów, z czego korzystają inne gatunki i co pozwala także na skuteczniejszą walkę ze zmianą klimatu. 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowa akcja w gdańskim Zoo. Straż pożarna pomogła podnieść słonia (zdjęcia)

 Fot. główna ma charakter poglądowy. Źródło WWF Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *