Prawo jazdy w telefonie – dostępne jeszcze w te wakacje

Sejm zdecydował, że prawo jazdy będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie oczywiście obowiązek posiadania prawa jazdy.

Po piątkowej decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy ułatwiające kierowcom życie to wspólna inicjatywa ministerstwa cyfryzacji i resortu infrastruktury.

Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie oczywiście obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel.

Sprawdzicie punkty karne

Dzięki uchwalonej ustawie wkrótce w mObywatelu znajdziecie nie tylko mPrawo Jazdy, ale i licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki będziecie mogli sprawdzać ile zarobiliście za drogowe przewinienia.

W pakiecie deregulacyjnym dla kierowców znajduje się też wiele innych wyczekiwanych zmian, np. ułatwienia w rejestracji pojazdów, czy zniesienie obowiązku wydawania nalepek kontrolnych i kart pojazdów.

W aplikacji mObywatel znajdziecie też m.in. mPojazd,  czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziecie mieli je zawsze pod ręką. Więcej informacji znajdziecie na gov.pl. Fot. ma charakter poglądowy, źródło gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *