Latem sięgnij po owoce w piwie!

Owoce jagodowe są jednym z najczęściej wybieranych dodatków jakie polscy piwowarzy stosują w piwach w sezonie letnim. Już na kilka miesięcy przed gorącymi miesiącami, browary wpisują w plan warzeń orzeźwiające i lekkie style, mające zaspokoić pragnienie w upalną pogodę.

Przez ostatnie kilka lat dominującymi na rynku piwami z dodatkiem owoców są tzw. Sour Ale, czyli kwaśne piwa z dodatkiem bakterii kwasu mlekowego, charakteryzujące się mineralno-jogurtowym smakiem z wyrazistym i kwaśnym finiszem. 2020 rok stoi jednak pod znakiem debiutującego stylu, który został zaczerpnięty przez polskie browary z rynku piw rzemieślniczych w USA. Jakie piwa z dodatkiem owoców jagodowych warto wybrać podczas tegorocznego lata? Sprawdźmy!

Pastry Sour

To nowy styl, który pojawił się na polskim rynku kilka miesięcy temu. Inspirowany wszelkimi rodzajami deserów lodowych czy shakeów, których smak znajduje odzwierciedlenie w piwie. Piwa charakteryzują się niską, wręcz zerową goryczką, dodatkiem laktozy oraz dużym dodatkiem soków i pulp owocowych. Wraz z rozwijającym się w kraju trendem puszkowania piwa, styl Pastry Sour zachęca na sklepowej półce nie tylko bogactwem owoców, ale również soczystymi, pełnymi owocowych wątków etykietami – zachęca blog Piwna Zwrotnica, analizujący trendy oraz nowości wypuszczane przez polskie browary.

Spośród dostępnych w Polsce piw w stylu Pastry Sour, na szczególną uwagę zasługują dwie serie: Gelato z browaru Funky Fluid oraz Deli Store z browaru Pinta. W ramach tych serii browary warzą piwa o niskiej zawartości alkoholu oraz dużym dodatku owoców – w tym również jagodowych. Browar Funky Fluid zaprezentował jak dotąd piwa z dodatkiem: borówki wysokiej, jeżyny i truskawki, z kolei browar Pinta wprowadził na rynek piwo z dodatkiem: jeżyny, maliny i czarnej porzeczki.

Inne browary również zaczynają podążać tą ścieżką – m.in. Birbant z truskawkowo-rabarbarowym Rabarbery, dlatego w ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się nowych piw Pastry Sour z dodatkiem owoców jagodowych.

PIWNA ZWROTNICA Latem 2020 (3).jpg

Sour

Piwa kwaśne w stylach takich jak Gose, Berliner Weisse czy Sour Ale obecne były na rynku już w poprzednich latach, ale wciąż licznie pojawiają się jako nowości z dodatkiem owoców jagodowych. W 2020 roku na takie piwa szczególnie stawia browar Trzech Kumpli, który w ramach serii Kwaśne Warki zaprezentował już 2 piwa – Imperial Berliner Weisse z malinami – mocniejszą wersję klasycznego niemieckiego stylu, podbitą sporą porcją malin, a także Sour Ale z owocami leśnymi – jeżyną, borówką i żurawiną. Browar Zakładowy z Poniatowej kontynuuje swoją serię Sokowirówka, w ramach której pojawiają się kwaśne piwa z dodatkiem owoców jagodowych. Jako nowość uwarzone zostało piwo z dość rzadkim na rynku piwa owocem – poziomką! Niektóre browary stawiają też na sprawdzone przez lata piwa, rozpoznawalne przez klientów na sklepowej półce – tak jest m.in. z browarem Szpunt i malinowym Sour Ale warzonym pod nazwą Sourness Raspberry

>PIWNA ZWROTNICA Latem 2020 (2).jpg

Bezalkoholowe

W Polsce od dwóch lat trwa moda na piwa niskoalkoholowe oraz bezalkoholowe. Browary bazując na wysokich wynikach sprzedaży wprowadzają nowe smaki oraz dodatki do swoich bezalkoholowych piw. Wśród nich jest m.in. Pinta. W ramach serii piw Mini Maxi browar z Wieprza zaprezentował w 2020 roku piwo Mini Maxi Red o zawartości <0,5% alkoholu z dodatkiem soków z czerwonych owoców – wiśni, maliny oraz czerwonej porzeczki. Duże zainteresowanie spowodowało potrzebę wypuszczania na rynek kolejnych warek tego piwa, dzięki czemu jest ono szeroko dostępne.

PIWNA ZWROTNICA Latem 2020 (1).jpg

Wzystkie wymienione piwa rzemieślnicze z dodatkiem owoców jagodowych są dostępne sezonowo w wybranych sklepach specjalistycznych. Część z nich można również znaleźć w ofercie dużych sieci handlowych.

Jagodowe piwa rzemieślnicze promuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw wraz ze Stowarzyszeniem Plantatorów Truskawki, Stowarzyszeniem Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Krajowym Stowarzyszeniem Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszeniem Plantatorów MiniKiwi. Projekt jest realizowany we współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszeniem Plantatorów Jagody Kamczackiej, przy wsparciu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.

ZOBACZ TAKŻE:

Polacy zapłacą za piwo średnio o 14 groszy więcej niż rok temu

Fot., źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *