Medyczny cud. Na świat przyszło dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na świat przyszło dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym. Taka sytuacja jest niezwykle rzadka, jednak w tym przypadku szczególnie, gdyż ciąża rozwijała się w takich warunkach od 11. tygodnia, a łączny czas utrzymania pacjentki w ciąży, z głębokim uszkodzeniem mózgu trwał ponad 22. tygodnie.

Jak informuje w komunikacie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, 36-letnia kobieta trafiła do wrocławskiego szpitala w marcu 2020 r. po zatrzymaniu krążenia, do którego doszło w domu, w obecności najbliższej rodziny. Przyczyną był rozległy zawał mięśnia serca. Interweniujący na miejscu zespół Pogotowia Ratunkowego prowadził długą akcję resuscytacyjną, w wyniku której udało się przywrócić pracę serca. W szpitalu, lekarze kardiolodzy wykonali plastykę naczyń serca chorej. Pacjentka została przyjęta do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Niestety, już wczesna ocena neurologiczna była tragiczna dla pacjentki i jej najbliższych – rozpoznano głębokie uszkodzenie mózgu, spowodowane niedotlenieniem. Jednocześnie potwierdzono, że chora znajduje się w 11. tygodniu ciąży. Życie, które się w niej rozwijało przetrwało do tej pory, pomimo długiego zatrzymania krążenia matki, resuscytacji jak i podawanych leków.

Tragedia pacjentki, jej niepomyślne rokowanie wskazywały na małe prawdopodobieństwo sukcesu utrzymania ciąży do czasu, w którym rozwijający się płód jest dostatecznie dojrzały, aby przeżyć.

Prowadzenie ciąży w tych warunkach jest szczególnie trudne i wiąże się z leczeniem, zarówno powikłań związanych z ciężkim uszkodzeniem mózgu matki, walką z nawracającymi infekcjami oraz ograniczoną ilością leków, które można podawać ze względu na rozwijający się płód. 

Dzięki pełnemu zaangażowaniu całego zespołów Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kardiologii, Neonatologii oraz wyjątkowej, zaangażowanej pracy zespołu pielęgniarskiego udało się zapewnić warunki do rozwoju ciąży pomimo tak ekstremalnie trudnej sytuacji. W dniu 17.08.2020 roku, w 33. tygodniu ciąży poprzez cięcie cesarskie przyszła na świat zdrowa dziewczynka Emilia. Otrzymała 10/10 punktów w ocenie Apgar. Tak długie utrzymanie ciąży w warunkach Oddziału Intensywnej Terapii jest niezwykle rzadkie, jedno z najdłuższych na świecie.  

Możecie pomóc rodzinie Emilii. Link do zbiórki oraz historię rodziny znajdziecie na stronie pomagam.pl/9w7t4rnw.Fot. pomagam.pl. Źródło wssk.wroc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *