Ten lęg ich zaskoczył. Zgadniecie jakie pisklęta wzięli leśnicy pod swoją opiekę? ;-)

Gdyby nie pomoc leśników z toruńskiego Nadleśnictwa Żołędowo, młode ptaki pozostawione w parku miałyby nikłe szanse na przeżycie, gdyż noce są coraz chłodniejsze. 

W poniedziałek rano pracownicy nadleśnictwa zobaczyli w wolierze pisklęta pawia. Jak wyjaśniają leśnicy, tegoroczny lęg zaskoczył wszystkich, ponieważ pojawił się po sezonie. Właśnie ze względu na bardzo późną porę, a w związku z niskimi temperaturami i częstymi opadami deszczu, pisklętami zajęli się leśnicy. Pawie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć.

Zagrodę z ozdobnymi ptakami w parku Nadleśnictwa Żołędowo wybudowano w 2010 r., a pierwsze ptaki zostały przekazane nadleśnictwu przez emerytowanego już leśniczego Stanisława Skocza i jego żonę. Obecnie w wolierze jest siedem pawi i kilka kur ozdobnych.

– Rok temu udało się odchować cztery młode pawie. Obecnie trwają rozmowy dotyczące przekazania samców, gdyż w wolierze może zostać tylko jeden samiec. Pisklęta są bardzo wrażliwe na wilgoć i chłód. Wielu hodowców twierdzi, że najtrudniejsze i decydujące są trzy pierwsze miesiące. Jeżeli paw przetrwa ten okres oraz przeżyje pierwszą zimę, to jest duża szansa, że przeżyje kolejne kilkanaście lat. Dorosłe pawie i kury karmione są mieszanką zbożową i warzywami, zieleniną. Natomiast malutkie pawie w pierwszym tygodniu będą otrzymywały żółtko jaja, drobno siekaną pokrzywę, mniszek, później ich dieta będzie stopniowo rozszerzana – informują leśnicy z toruńskiego Nadleśnictwa Żołędowo.

Jak dodają, maluchy kiedy podrosną, będą przyzwyczajane do warunków panujących na zewnątrz (przede wszystkim temperatury), zostaną w wolierze do przyszłego roku. Potem leśnicy będą szukać dla nich nowego, odpowiedniego domu.   Wspomniany Park Edukacji Przyrodniczo-Leśnej im. Św. Huberta, na terenie którego znajduje się woliera, ma ok. 4 ha powierzchni. Oprócz gatunków rodzimych znajduje się tam kolekcja kilkudziesięciu drzew i krzewów z różnych stron świata.

https://www.facebook.com/nadlesnictwozoledowo/posts/3162919893745923

ZOBACZ TAKŻE:

Niebezpieczna przygoda podleśniczego

Fot. Nadleśnictwo Żołędowo. Źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl